AkzoNobel ogłosił, iż odrzucił drugą ofertę z dnia 20 marca złożoną przez PPG Industries Inc. Nowa propozycja PPG to 88,72 euro za akcję AkzoNobel (o ok. 5 euro więcej niż wcześniej). Jednak zarząd AkzoNobel stwierdził, że oferta ta nie tylko nie odzwierciedla aktualnej i przyszłej wartości koncernu, ale również nie bierze pod uwagę znacznej niepewności i ryzyka dla akcjonariuszy i innych osób zainteresowanych, w tym pracowników. Zarząd, wraz z Radą Nadzorczą i swoimi doradcami finansowymi i prawnymi, dodatkowo uznał, że propozycja nie uwzględnia obaw dotyczących działań antymonopolowych. Zdaniem zarządu przedstawiona oferta:
1. Nie leży w najlepszym interesie akcjonariuszy. Istotnie nie docenia potencjału AkzoNobel i nie odzwierciedla możliwości umożliwiających dalsze budowanie pozycji lidera.
2. Wiąże się ze znacznym ryzykiem związanym ze zwiększeniem kapitału akcyjnego
3. Spowodowałaby szereg istotnych transakcji zbycia wynikających z geograficznego pokrywania się sektorów działalności obu firm w zakresie farb dekoracyjnych i powłok przemysłowych, niosących ze sobą zagrożenie utraty wartości. Nie obejmuje znaczącego ryzyka i niepewności związanej ze sfinalizowaniem transakcji, w tym z terminem jej przeprowadzenia, z powodu istotnych obaw dotyczących działań antymonopolowych. Obawy te miałyby negatywny wpływ na pracowników i klientów.
4. Doprowadzi do istotnej redukcji zatrudnienia. Oferta przewiduje synergie, które mogą prowadzić do restrukturyzacji połączonej kadry, a tym samym do zmniejszenia liczby miejsc pracy. Firma PPG nie składa żadnych konkretnych obietnic względem pracowników, co mogłoby wywołać niepewność wśród tysięcy osób na całym świecie.
5. Nie rozwiewa podstawowych wątpliwości i niepewności interesariuszy ani nie zapewnia żadnych konkretnych rozwiązań w zakresie m.in. badań i rozwoju, emerytur i pracowników.
6. Nie rozwiewa obaw związanych z różnicami kulturowymi między obiema firmami, w tym nie proponuje żadnego sposobu na rozwiązanie tych problemów.
– Zarząd i rada uważają, iż oferta od PPG nie leży w najlepszym interesie osób zainteresowanych, dlatego jednogłośnie ją odrzuciliśmy – podkreśla Ton Büchner, rezes, AkzoNobel. – Jesteśmy przekonani, że AkzoNobel znajduje się w jak najwłaściwszej pozycji do uwolnienia potencjału w ramach swojej struktury. Jesteśmy w trakcie wdrażania naszego planu, w tym utworzenia dwóch skoncentrowanych firm oraz nowej struktury kosztów. AkzoNobel wkrótce przedstawi zaktualizowane wytyczne finansowe i zorganizuje spotkanie z inwestorami.
Komentarze (0)