
Tony farby w proszku dla nowego symbolu Warszawy
Fasady wieżowców są narażone na działanie skrajnych warunków pogodowych. Nic zatem dziwnego, że inwestorzy projektu "Złota" w Warszawie przy tak rzucającym się w oczy kształcie budynku w prominentnej śródmiejskiej lokalizacji przywiązują szczególną wagę do jakości i trwałości fasady.
Gdy Daniel Libeskind projektuje budynek, często powstaje bardzo duży obiekt, jak np. Muzeum Żydowskie w Berlinie czy World Trade Center Memorial Towers w Nowym Jorku. Tym bardziej prominentny architekt musiał cieszyć się, że projektując budynek "Złota", mógł zaprojektować symboliczny obiekt dla swojego kraju rodzinnego. Obserwator nieuchronnie zwraca uwagę przede wszystkim na łukowe prowadzenie linii wysokiego na 200 metrów apartamentowca. Na jego widok można z pewnością postawić pytanie, czy klasyczne, czworokątne drapacze chmur nie stały się już trochę nudne.
Wrażenie, jakie robi taki niezwykły budynek, który po ukończeniu pomieści 250 luksusowych apartamentów, zależy jednak w pełni od jego fasady. W przyszłości niemal nikt nie zobaczy już przecież mało spektakularnej żelbetowej struktury nośnej. Dynamiczna sylwetka budynku wymagała odpowiedniego systemu fasady, którego pojedyncze elementy o różnych kształtach i wymiarach musiały być w wielu przypadkach wyprodukowane w indywidualny sposób. Na dostawcę wybrano szwedzkiego producenta elementów fasadowych - firmę Sapa. Właściwą konstrukcję i wykonanie elementów fasady powierzono polskiej filii Kyotec Group w Warszawie. Za lakierowanie z użyciem Alesta® AP RAL 9010 Matt Smooth i NCS S0515-R80B Fine Textured firmy DuPont odpowiada natomiast belgijska firma usługowa Blyweert. Z tym projektem wiązała się godna uwagi wielkość zlecenia - 87 000 m2 fasady i 13 ton lakieru proszkowego do przerobienia.
Spektakularna fasada
Ze względu na reprezentacyjny charakter budynku i częściowo indywidualne, pasujące tylko do określonej części budynku, elementy fasady, stabilny proces wstępnego przygotowania i lakierowania elementów miał bezwzględny priorytet. Ponieważ chciano koniecznie uniknąć wszelkiego ryzyka ze stabilnością fasady w czasie, zdecydowano się na renomowanego dostawcę lakieru proszkowego.
Rodzina lakierów Alesta® firmy DuPont została opracowana specjalnie z myślą o zastosowaniu na aluminium i stali ocynkowanej. W centrum uwagi była przede wszystkim wysoka odporność na wpływy atmosferyczne oraz obciążenia mechaniczne. Z tego powodu produkowane zgodnie z ISO 9001 lakiery Alesta® szczególnie dobrze nadają się do lakierowania elementów fasad. Asortyment serii Alesta® AP obejmuje lakiery proszkowe błyszczące, z jedwabistym połyskiem oraz matowe, które są dostępne także z dalszymi efektami, jak metaliczny czy delikatna struktura.