
Termiczne usuwanie lakieru – optymalna technologia
Od lat 30 na rynku światowym, a od pięciu lat na rynku polskim, działa w Stalowej Woli firma ABL-Technic. Oprócz usuwania lakieru z felg, przedsiębiorstwo zajmuje się również usuwaniem lakieru z zawieszek oraz haczyków, aluminiowych ram rowerowych, elementów lakierniczych, krat wentylacyjnych i innych detali polakierowanych bądź silnie zaolejonych.
Firma ABL-Technic jest specjalistą od usuwania powłok lakierniczych w przemyśle zajmującym się lakierowaniem i wykonywaniem powłok. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii oferuje unikatowy zakres usług. - Gwarantujemy uzyskanie optymalnej jakości przy rozwiązywaniu najprzeróżniejszych problemów związanych z usuwaniem powłok. Jesteśmy przedsiębiorstwem usługowym – mówi Lesław Kwitkowski, prezes ABL-Technic w Stalowej Woli. - Szybkość, terminowość, elastyczne podejście do trudnych wymagań klienta to wyznaczniki naszej działalności. Tylko przedsiębiorstwa specjalizujące się w zakresie usuwania powłok i ponownego wykorzystania środków są w stanie zaoferować ekonomiczne wykonanie usługi w przypadku dla wszystkich elementów, poddać je obróbce z zastosowaniem optymalnej technologii, a następnie przekazać je z powrotem do dyspozycji klienta.
Czyszczenie ogniowe w czasie pracy termicznej. Fot. ABL Technic
Technologia w skrócie
Proces polega na opalaniu wraz z ocieraniem w piachu (tzw. Fluid Clean - czyszczenie fluidyzacyjne-zawiesinowe), które działa w temperaturze w zależności od detalu i lakieru, który jest usuwany. Detal zostaje umieszczony w komorze - zależnie od rodzaju lakieru ustalany jest czas i temperatura. Po wyciągnięciu elementu, pozostałe fragmenty spalonego lakieru zostają oczyszczane terapią szoku termicznego lub przez zwykłe mycie. W zależności od wymogów klienta i rodzaju detalu firma ABL-Technic wykonuje pasywację - dodatkowe oczyszczanie chemiczne ręczne.
Firma zajmuje się usuwaniem lakieru m.in. z felg. Fot. ABL Technic.
Dzięki zastosowaniu metody termicznej usuwania powłok lakierniczych, wszystkie elementy poddawane są obróbce i mogą być ponownie wykorzystane, czyli jeszcze raz polakierowane. Termiczne usuwanie powłok lakierniczych wykonywane jest w piecach z ogrzewaniem bezpośrednim oraz pośrednim. Po schłodzeniu części do temperatury otoczenia, resztki popiołu zmywane są metodą spryskiwania pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu uzyskuje się metalicznie czystą powierzchnię, a części mogą być natychmiast z powrotem przekazane do lakierni. Metoda termiczna może być wykorzystywana w przypadku silnie lakierowanych i niewrażliwych temperaturowo części. - Technologia ta jest wystarczająca, by konkurować z innymi tradycyjnymi metodami odlakierowania, np. metodą chemiczną – twierdzi Lesław Kwitkowski. - Jest ona lepsza od innych i bardziej ekologiczna, ponieważ nie stosujemy chemii. W odlakierowaniu termicznym wykorzystywany jest ogień i piach, który termicznie i mechanicznie, poprzez tlenienie bądź reakcję chemiczną metali, nie powoduje ubytków materiałów.
Zakład w Stalowej Woli przyjmuje detale metalowe (stale, metalei inne metaliczne powyżej temperatury topliwości 650 stopni C) o maksymalnych wymiarach: 6000x1200x1200 mm. Wykorzystywanych jest 50 proc. mocy. Obecnie firma zatrudnia 18 pracowników. - W przyszłości chcielibyśmy zainstalować linię do usuwania lakierów z odpadów wtórnych do ponownego użycia, np. w przypadku aluminium do przetopienia – dodaje pan Lesław.
Grzegorz Petka