• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła
    Wydanie nr: 4(60)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.07.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 1 z 4

    Decyzje środowiskowe dla przedsięwzięć dotyczących powierzchniowej obróbki z zastosowaniem procesów chemicznych i z wykorzystaniem rozpuszczalników organicznych

    Prawidłowa nazwa „decyzji środowiskowej” to decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, która określa środowiskowe uwarunkowania realizacji przedsięwzięcia. Dla uproszczenia, w niniejszym artykule, będę posługiwać się skróconą formą „decyzja środowiskowa”.

    Co należy rozumieć pod pojęciem przedsięwzięcie? Otóż, zgodnie z art. 3 ust.1 pkt 13 ww. ustawy, przedsięwzięcie, to „zamierzenie budowlane lub inna ingerencja w środowisko polegająca na przekształceniu lub zmianie sposobu wykorzystania terenu, w tym również na wydobywaniu kopalin; przedsięwzięcia powiązane technologicznie kwalifikuje się jako jedno przedsięwzięcie, także jeżeli są one realizowane przez różne podmioty”.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Uzyskanie decyzji środowiskowej jest wymagane dla planowanych:

    1/ przedsięwzięć mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko;

    2/ przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.

    Które z przedsięwzięć mogą zawsze, a które mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko? Odpowiedź znajdziemy ww. rozporządzeniu i w art.173 ww. ustawy.

    Akty prawne

    Decyzje środowiskowe wydawane są dla planowanych przedsięwzięć na podstawie:

    - art. 71 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko [Dz. U. Nr 199, poz.1227],

    - Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko [Dz. U. nr 257, poz. 2573, zmiana z 2005 r. Dz. U. nr 92, poz. 769 i z 2007 r. Dz. U. nr 158, poz. 1105]. Stąd artykuł ten adresowany jest głównie do przedsiębiorców, którzy planują realizację nowych przedsięwzięć dotyczących powierzchniowej obróbki z zastosowaniem procesów chemicznych lub z wykorzystaniem rozpuszczalników organicznych.

    W celu dokładnej klasyfikacji przedsięwzięcia należy bardzo dokładnie przeanalizować Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko, w którym przedsięwzięcia podzielono na dwie grupy wyszczególnione w §2 i w § 3. W § 2 wymienione są przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, wymagające sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko. W § 3 wymienione są przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, dla których obowiązek sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko może być stwierdzony.