• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian
    Wydanie nr: 3(83)/2013

    Artykuły branżowe

    Antykorozja

    Przygotowanie Powierzchni

    Wyroby Lakiernicze

    Lakiernictwo Ciekłe

    ponad rok temu  01.05.2013, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Specjalne produkty na spawane elementy


    Spawanie, czyli łączenie materiałów poprzez ich miejscowe stopienie i zestalenie, jest nieodzownym elementem w branży konstrukcji stalowych. Zazwyczaj odbywa się z użyciem spoiwa spawalniczego wypełniającego szczelinę. Szczeliny muszą zostać dokładnie zaspawane, ponieważ każda nieciągłość w spoinie staje się miejscem szczególnie narażonym na korozję, gdzie powstają tzw. ogniska korozji.


    Prawidłowość spawów opisuje i ilustruje norma PN-EN ISO 12944-3, w której znajdziemy również zasady prawidłowego projektowania zabezpieczeń antykorozyjnych. Spawy muszą być ciągłe a szczelina zamknięta. Krawędzie spoin spawalniczych powinny być zaokrąglone, a powierzchnia spawu możliwie jak najbardziej gładka. Przy spawaniu elementów pomalowanych ważne jest zastosowanie odpowiedniego produktu nadającego się do spawania i do danej powierzchni. W ofercie Grupy CSV Przemysł znajdziemy zarówno produkt wodorozcieńczalny, jak i rozcieńczalnikowy. Wodorozcieńczalny grunt spawalny z fosforanem cynku o nazwie URAPOX/026 ma doskonałą przyczepność do stali i odporność na korozję. Jest produktem na bazie żywic epoksydowo-poliamidowych w kolorze czerwono-tlenkowym 8012 lub szarym 7035 i jest polecany do antykorozyjnego zabezpieczania stali przygotowanej przez obróbkę strumieniowo-ścierną. Może być przelakierowany wodnymi farbami nawierzchniowymi poliuretanowymi. Ma bardzo niskie VOC - poniżej 5% w produkcie gotowym do użycia. Nadaje się do nakładania przy użyciu pomp hydrodynamicznych i airmix, jak również za pomocą aerografu. Drugą warstwę można nakładać już po 15 min, a w temperaturze 50-60°C czas suszenia to zaledwie 5 min.


    1321stal_001.jpg


    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Grunt URAPOX/026 został sklasyfikowany jako B-s1, d0 w teście reakcji na ogień wg normy UNE EN-13501 - 1:07. Przeszedł on również pozytywnie badanie spawalności w niezależnym laboratorium hiszpańskim i nadaje się do cięcia tlenowego zgodnie z UNE EN -1289 oraz UNE-583, 99:01. Test został przeprowadzony na dwóch próbkach pomalowanych gruntem o grubości 30 ?m i 40 ?m. Wyniki testu widoczne są na zdjęciach.

    1321stal_002.jpg

    Rozcieńczalnikowy grunt spawalny.


    Rozcieńczalnikowy grunt spawalny F-714 fosforanowy również ma doskonałą przyczepność do stali. Posiada także dobrą przyczepność do aluminium i stali galwanizowanej, w tym przypadku zalecane jest przeprowadzenie testów. Szybkoschnący, do pokrywania "mokro na mokro". Polecany szczególnie do prac wymagających szybkości. Ze względu na swoje właściwości antykorozyjne, może być stosowany do zabezpieczania pojazdów, maszyn i narzędzi przemysłowych. Możliwość spawania i pokrywania wszelkimi rodzajami lakierów nawierzchniowych. Nie emituje toksycznych oparów. Może być używany jako promotor adhezji na różnego typu metale (mosiądz, aluminium itp.).


    Może być suszony w temperaturze ponad 160°C. Wytrzymuje temperaturę do 200°C. Wytrzymuje do 300 godzin w komorze solnej z nawierzchnią poliuretanową. Dla powierzchni wystawionych na zmienne warunki atmosferyczne przez długi okres, zaleca się położenie dwóch warstw.


    Grupa CSV Przemysł


    WYDANIE 3(83)/2013