
Komisja ds. konkurencji odrzuciła niedawno propozycję firmy AkzoNobel dotyczącą połączenia z afrykańską firmą Kansai Paint w celu przejęcia jej działalności w zakresie farb i powłok w regionie.
Komisja ds. konkurencji jest organem ustawowym utworzonym przez rząd Republiki Południowej Afryki uprawnionym do badania, kontroli i oceny ograniczających praktyk biznesowych, nadużywania pozycji dominującej i połączeń przedsiębiorstw w celu osiągnięcia sprawiedliwości i efektywności w gospodarce RPA.
W czerwcu AkzoNobel ogłosił, że osiągnął porozumienie z Kansai Paint w sprawie przejęcia jego działalności w zakresie farb i lakierów w tym regionie.
Obecna w 12 krajach Afryki firma Kansai Paint osiąga regionalne skonsolidowane przychody w wysokości około 280 milionów euro (300,8 milionów dolarów). Obok istniejącej marki AkzoNobel Dulux, obie są podobno najdłużej działającymi markami farb w tym regionie.
Według AkzoNobel, transakcja miałaby objąć markę Plascon - która ma ponad 100-letnie dziedzictwo w RPA - oraz różne farby samochodowe, ochronne, do kręgów i drewna.
Jako najwięksi i drudzy co do wielkości producenci powłok dekoracyjnych, gdyby przedsiębiorstwa te połączyły się z AkzoNobel, komisja uznała, że skutkiem tego byłoby znaczne ograniczenie konkurencji na rynku produkcji i dostaw powłok dekoracyjnych.Komisja stwierdziła również, że łączące się strony są bliskimi konkurentami pod względem ceny, jakości i asortymentu produktów, a połączenie zlikwidowałoby rywalizację pomiędzy dwoma znaczącymi markami, ograniczając tym samym wybór konsumentów.
Ponadto komisja podzieliła opinię, że proponowane połączenie prawdopodobnie spowoduje znaczne problemy związane z zamknięciem dostępu do środków produkcji odnoszące się do wytwarzania i dostaw barwników, ponieważ łączące się strony mają zarówno zdolność, jak i motywację do zamknięcia niektórym swoim konkurentom dostępu do barwników.