
Modernizacja zakładu podczas bieżącej produkcji
Uniknięcie przestojów produkcyjnych było jednym z celów podczas trwającej modernizacji linii produkcyjnej w firmie GORENJE ze Słowenii. Zamiarem producenta urządzeń gospodarstwa domowego, wprowadzającego do produkcji nowe urządzenia AGD, była jednoczesna rozbudowa i modernizacja działu emaliowania. Należy tutaj dodać, że do firmy EISENMANN wpływa coraz więcej podobnych zleceń.
Kabina do lakierowania proszkowego – wykonana ze szkła, wysoko ceniona nie tylko w przemyśle emalierskim
Najważniejszą częścią nowego zlecenia była modernizacja istniejącego działu powlekania powierzchni płaskich kuchenek domowych białą emalią (DWE) w kierunku tak zwanego procesu Two Coat – One Fire, gdzie najpierw występuje emaliowanie na mokro, następnie po wstępnym suszeniu nakładana jest kolejna warstwa, tym razem emalii proszkowej, a następnie dokonuje się wypalenia obu warstw. Nałożenie gruntowej warstwy emalii (zawsze zalecanej przez EISENMANNA) następuje na stanowiskach lakierniczych wyposażonych w suchą filtrację, ponieważ w tym przypadku o wiele łatwiej można odzyskać przetrysk emalii proszkowej niż przy filtracji mokrej.
Na wybór w pełni zautomatyzowanej linii do nanoszenia emalii proszkowej oraz sprawdzonej nie tylko w procesie emaliowania szklanej kabiny lakierniczej zdecydowała się właśnie firma Gorenje – znany producent sprzętu gospodarstwa domowego. Kabina wyposażona jest w wysoko wydajną jednostkę filtrującą z filtrami ze spieków lamelowych oraz w system czyszczenia podłogi kabiny (patrz foto). Zalety wynikające ze zmiany technologii nakładania powłoki emalii leżą w znacznie prostszym i przyjaźniejszym dla środowiska procesie przygotowania elementów do lakierowania. Zamiast wcześniej stosowanego odtłuszczania, wytrawiania i niklowania, stosuje się teraz podwójne odtłuszczanie, podwójne płukanie oraz końcowe płukanie wodą demineralizowaną. Specjalna, czterostrefowa kabina do natryskowego płukania została zaprojektowana z podwójnym systemem transportowym. Kabina wykorzystywana jest do mycia płaskich, zarówno białych, jak i elementów sprzętu AGD o innych kolorach. Oprócz tej, Gorenje zamówiła dodatkowo drugą identyczną kabinę do przygotowania powierzchni z podwójnym transportem, która posłuży do mycia ocynkowanych elementów. Jak zawsze, gdy nowe musi zastąpić stare, i to bez zatrzymywania produkcji, planowanie uruchomienia i produkcji musi odbywać się z najwyższą precyzją. Realizowane etapami uruchomienie nowej inwestycji jest już praktycznie wykonane. Przerwa produkcyjna na przełomie 2006/2007 r. została wykorzystana na ostatnią kosmetykę. Głównie chodziło o to, aby technicznie powiązać ze sobą systemy przenośników nowych urządzeń ze starymi urządzeniami, dla których to przenośniki transportowe już były wykonane przez firmę EISENMANN.Wolfgang Jäger