
Lakiernicy muszą dobrze znać właściwości drewna jako podłoża
Istnieje wiele możliwości ochrony drewna przed niepożądanym wchłanianiem wody: obróbka termiczna, chemiczna lub lakierowanie. Drewno jest materiałem wrażliwym na wodę. Ze względu na właściwą sobie porowatość, wchłanianie wody zachodzi przede wszystkim prostopadle do kierunku wzrostu. Wrażliwość drewna na działanie wody zależy poza tym od zdolności wchłaniania wody przez jego elementy składowe. Woda może być wchłaniania albo oddawana w formie pary wodnej w zależności od wilgotności w pomieszczeniu.
Dynamiczny proces wielokierunkowego odkształcania się drewna musi być uwzględniany przy konstrukcji wyrobów tak, aby zachować ich funkcjonalność i estetykę. Zmiany wymiarów zależą szczególnie od rodzaju drewna i różnią się w zależności od kierunków, w jakich zachodzą (promieniowych, stycznych albo osiowych).
W związku z obecnością wody w drewnie jest ono wrażliwe na pleśń. Drewno zawiera przede wszystkim poliwęglowodany, które w połączeniu z innymi substancjami organicznymi jak skrobia i cukier stanowią źródło pożywienia dla różnych organizmów żywych. Kiedy ilość wody przekracza 20% powstaje zagrożenie pleśnią.Na wrażliwość drewna na wodę można wpływać różnymi procesami: przez modyfikowanie drewna albo ochronę powierzchni przez lakierowanie.
Termiczna obróbka wstępna
Obróbka termiczna przebiega różnie w zależności od zastosowanych temperatur (150 do 240°C), czasów nagrzewania i ewentualnie zastosowanych gazów (azot). Zmienia się przy tym struktura drewna, zmniejsza się wrażliwość na wodę i wzrasta biologiczna wytrzymałość zmęczeniowa.
Obróbka chemiczna
Chemiczne uszlachetnianie drewna uzyskuje się przez reakcję grup wodorotlenkowych celulozy albo innych składników drewna z alkoholami i kwasami w wyniku których, powstają etery i estry. Eteryzacja zachodzi zazwyczaj przy zastosowaniu alkoholu furylowego. Każdy rodzaj obróbki prowadzi w większym lub mniejszym stopniu do redukcji wrażliwości drewna na wodę. Do innych, poza wymienionymi, procesów obróbki zaliczamy impregnowanie drewna silikonem lub obróbkę plazmową.Lakierowanie
Lakiery do drewna powinny przede wszystkim – głównie przy zastosowaniach na zewnątrz – ograniczyć zdolność wchłaniania wody. Żaden lakier nie może jednak całkowicie ochronić drewna przed wilgocią. Możliwe jest jedynie zmniejszenie intensywności wchłaniania wilgoci, czyli zwiększenie odporności drewna na zmiany atmosferyczne.