• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła
    Wydanie nr: 3(59)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.05.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 1 z 4

    Opłaty za korzystanie ze środowiska, ze szczególnym uwzględnieniem emisji z lakierni

    Obliczenie opłat za korzystanie ze środowiska może być dla przedsiębiorców zarówno bardzo proste, jak i bardzo złożone. Wszystko zależy od zakresu korzystania ze środowiska.

    Jeżeli przedsiębiorca, prowadząc działalność posiada jedynie środki transportu czy posiada własny system ogrzewania z zainstalowanymi kotłami o mocy poniżej 5 MW, obliczenia opłat dokonuje za pomocą ryczałtu podanego w tabeli „C” i „D” rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek opłat, wpisuje odpowiednie wartości do tabel „C” i „D” i sporządza zestawienie zbiorcze o zakresie korzystania ze środowiska według wzoru zawartego w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie wzorów wykazów (o którym jest mowa w dalszej części artykułu). Inaczej sprawa wygląda, gdy w wyniku prowadzonej działalności eksploatowane są instalacje powodujące emisję do powietrza gazów lub pyłów czy eksploatowane jest własne ujęcie wody a ścieki odprowadzane są do wody lub ziemi. W tym przypadku obliczenia opłat są bardziej złożone i wymagają często wiedzy specjalistycznej.

    ReklamaŚT - electriscoatings 24.04 - 24.10 Julian
    Za co trzeba płacić?

    Na podstawie art. 273 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska [Dz. U. Nr 62, poz. 627, jednolity tekst Dz. U. Nr 25 z 2008 r., poz.150] opłata za korzystanie ze środowiska jest ponoszona za następujące rodzaje korzystania ze środowiska:

    - wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza,

    - wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi,

    - pobór wód,

    - składowanie odpadów.

    Wysokość opłat za korzystanie ze środowiska zależy od:

    - ilości i rodzaju gazów i pyłów wprowadzanych do powietrza,

    - ilości i jakości pobranej wody oraz od rodzaju wody (powierzchniowa czy podziemna) a także od jej przeznaczenia,

    - temperatury wód chłodniczych,

    - ilości i rodzaju ścieków oraz od rodzaju

    i ilości substancji zawartych w ściekach,

    - wielkości, rodzaju i sposobu zagospodarowania terenu, z którego są odprowadzane wody opadowe i roztopowe (zaliczane do ścieków),

    - ilości i rodzaju składowanych odpadów.

    Niniejszy tekst rozpoczyna cykl artykułów na ten temat w celu ułatwienia przedsiębiorcom wykonywania obliczeń i sporządzania wymaganych wykazów.

    Kto ma obowiązek wnoszenia opłat? Jak obliczać należne opłaty? Na jakich drukach sporządzać zestawienie opłat? W niniejszym artykule w krótki sposób przedstawię Państwu najważniejsze zasady naliczania opłat i odpowiem na wyżej postawione pytania, z którymi często spotykam się w codziennej pracy.