
Metodę wyróżnia łatwy odzysk materiału i proste czyszczenie
Przy elektrostatycznym powlekaniu materiałami proszkowymi stosuje się prawie wyłącznie duroplasty – tworzywa, które podczas nagrzewania ulegają procesowi usieciowania. Natomiast użycie tworzyw termoplastycznych (termoplastów) zarezerwowane jest obecnie do zastosowań niszowych. Termoplasty przewyższają, dzięki swoim właściwościom, duroplasty
w niektórych zastosowaniach.
Powlekanie proszkowe charakteryzuje wysoka opłacalność: wyróżnia się – w odróżnieniu do powlekania ciekłego – prostotą w użyciu, znacznym odzyskiem niewykorzystanego proszku oraz całkowitym wyeliminowaniem rozpuszczalników. Stosowane są prawie wyłącznie tworzywa typu duromery (duroplasty) – tworzywa, które podczas nagrzewania ulegają w wysokim stopniu procesowi usieciowania. Duromery stosuje się obecnie np. do powlekania koszy w zmywarkach oraz ogrodzeń.
Rozpylony proszek tworzywa termoplastycznego pod mikroskopem. Źródło: Solid Composites
Wykorzystanie tworzyw termoplastycznych (termoplastów) pozostaje - jest jednak zarezerwowane jedynie do zastosowań niszowych. Termoplasty, dzięki połączeniu swoich korzystnych właściwości (mniejszej sztywności, trwałości oraz odporności chemicznej), w niektórych zastosowaniach przewyższają duroplasty. Generalnie spektrum zastosowań tworzyw termoplastycznych jest dużo szersze. Jednak do tej pory, ze względów ekonomicznych, nie było możliwe uzyskanie termoplastów w formie proszku, gdyż rozdrabnianie w bardzo niskich temperaturach wymaga dużego nakładu pracy i jest kosztowne. Uzyskiwane z większości tworzyw proszki są gruboziarniste i nadają się wyłącznie do powlekania metodą fluidyzacji. Wybór tworzyw dających możliwość uzyskania drobnoziarnistych proszków termoplastycznych jest bardzo mały.
Spółka „Spin-off” Instytutu Fraunhofer „Solid Composites GmbH” zajmuje się proszkami termoplastycznymi i zamierza zwiększyć zastosowanie tego tworzywa w przemyśle. We współpracy z Instytutem Ochrony Środowiska, Bezpieczeństwa i Energetyki (skrót z niem. UMSICHT) Towarzystwa Fraunhofera oraz lakierniczym przedsiębiorstwem usługowym BETEC, powstały nowe materiały proszkowe przeznaczone do zastosowań funkcjonalnych i powłok dekoracyjnych. Po wymieszaniu składników według opracowanej receptury, tworzywa poddane konwencjonalnej obróbce kriogenicznej przerobione zostają na proszek. Zasadniczo te drobne proszki termoplastyczne można nakładać elektrostatycznie, podobnie jak klasyczne lakiery proszkowe.