• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025
    Wydanie nr: 4(132)/2021

    Artykuły branżowe

    Lakiernictwo Proszkowe

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  03.09.2021, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Widok na malarnię proszkową w firmie Zamtechnika.

    Widok na malarnię proszkową w firmie Zamtechnika.

    Strona 1 z 4

    W pełni zautomatyzowany proces malowania proszkowego u producenta akcesoriów meblowych

    W pełni zautomatyzowana linia lakiernicza do proszkowego malowania to najnowsza inwestycja firmy Zamtechnika Spółka z o.o. w Mielcu. Ten producent akcesoriów meblowych postawił dostawcy linii wysokie wymagania techniczne. Wybór padł na firmę Romer, polskiego producenta malarni proszkowych. 

    Poprzeczka wymagań co do instalacji lakierni proszkowej została postawiona potencjalnemu dostawcy dosyć wysoko. – Lakiernia miała być zaawansowana, tj. jak najbardziej zautomatyzowana, ponieważ większość procesów w naszym zakładzie odbywa się automatycznie i nie wyobrażam sobie, żeby w tym przypadku miało być inaczej – wspomina Szymon Kuś z firmy Zamtechnika. – I co najważniejsze, po spełnieniu tych wymogów lakiernia miała być szybko dostarczona i zainstalowana. Konkurencyjna oferta po spełnieniu stawianych wymagań była prawie dwa razy droższa – w tym przypadku nie mogliśmy dokonać innego wyboru, jak wyboru firmy Romer. Jak się okazało w praktyce, co działa na naszą korzyść, projektowany przez Romer zapas bezpieczeństwa był w tym przypadku na tyle duży, że pozwala nam na przyspieszenie linii nawet o 20 proc. w stosunku do projektowanych wydajności. 

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    System transportu 

    Zawieszanie i transport wyrobów odbywa się na przenośniku łańcuchowym monorail. Masywne wykonanie łańcucha, szyn w połączeniu z gęsto zamieszczonymi zawieszkami, pozwala tutaj na niemal dowolne wieszanie elementów bez zmartwień o ewentualne uszkodzenia czy przeciążenie.
    – Na całej długości łańcucha można wieszać obciążenia nawet do 7000 kg, co jest, jak dla nas, na pewno przyszłościowym rozwiązaniem i gwarantuje długoletnią bezawaryjną pracę – twierdzi Szymon Kuś.
    Łańcuch na przenośniku smarowany jest automatycznie. Napęd – sterowany falownikiem – zabezpieczony jest ciernym sprzęgłem, wyposażonym w precyzyjny enkoder, który dzięki integracji systemów, komunikuje się z innymi urządzeniami i dostarcza im bieżących informacji o prędkości.

    Tryb sterowania 

    Sterowanie całym systemem odbywa się z poziomu 10-calowego panelu dotykowego Romer ProfiControl. Zapewnia on całkowitą integrację posiadanych systemów według standardu Industry 4.0. Jest to również dobre rozwiązanie z tego względu, że Romer jest producentem podzespołów elektronicznych oraz oprogramowania do nich. Co za tym idzie, serwis i obsługa realizowana jest na zupełnie innej płaszczyźnie: producent – producent, a to otwiera nowe możliwości.
    ProfiControl standardowo umożliwia programowanie ustawień wszystkich pistoletów, zarówno serii romer ProfiSpray, jak i Proton II, w tym ustawień prądowych oraz pneumatycznych bez konieczności podchodzenia do nich. Nie ma potrzeby zakupu dodatkowych elementów pośredniczących, które odpowiadają tylko za komunikację

    Standardowo również programy lakierowania składają się z ustawień, np. manipulatorów, w tym prędkości automatycznego dosuwania, posuwu góra–dół, czy parametrów tzw. oversprayu, czyli momentów, kiedy pistolet przed detalem ma zacząć malować, a kiedy skończyć.
    W zależności od szyku pistoletów sterownik ProfiControl wyposażony jest w algorytmy, które mają optymalizować grubość nakładanej powłoki w oparciu o prędkość przenośnika, powierzchnię do lakierowania, zużycie zwężek w inżektorach itp.
    Wszystkie te systemy są bardzo pomocne w tym, by utrzymać wysoką jakość lakierowanych detali, to jest powtarzalność nanoszonej powłoki. Tak zwany czynnik ludzki wyeliminowany jest w tym przypadku do niezbędnego minimum.

    GALERIA ZDJĘĆ

    Sterowanie całym systemem odbywa się z poziomu panelu dotykowego.
    Wydajny system odzysku farby zapewnia cyklon.
    Kabina malarska wykonana jest z dielektrycznego PCV.
    Tunel przygotowania powierzchni.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...