RAL Design System (system oznaczania barw) obchodzi w tym roku jubileusz 25-lecia. Dzięki 1625 systematycznie przyporządkowanym kolorymetrycznym odcieniom barw system jest uważany za idealny instrument do realizacji indywidualnych projektów kolorystycznych dla każdego, kto zajmuje się profesjonalnie tematyką kolorystyki i projektowania powierzchni. Od momentu premiery w 1993 roku, RAL spełnia wysokie wymagania stawiane kreatywnym projektom kolorystycznym, które wymagają mnóstwa odcieni barw.
Podstawą systemu oznaczania barw RAL od 1976 roku jest międzynarodowa przestrzeń kolorystyczna CIELab. W tym przypadku odcienie kolorów całego systemu zostały rozmieszczone tak, aby zapewnić całkowite i równomierne pokrycie całej przestrzeni barw. Kolory RAL zostały ułożone według tonu barwy, jasności i nasycenia. Pozycje indywidualnych odcieni kolorów w tej przestrzeni barw są określane na podstawie siedmiocyfrowego numeru. Logiczne ich uporządkowanie następujące według kryteriów barw kolorów (ton barwy – H, jasność – L i nasycenie barwy – C) sprawia, że system ten jest szybki i łatwy w zrozumieniu oraz przydatny. Dzisiaj RAL Design System spotkać można w postaci kolorowych wzorników w formie wachlarzyków (D2), pudełek (D8 i D6) i atlasu kolorów (D4).
Wachlarzyki RAL D2, pudełka RAL D8 i D6 oraz atlas kolorów RAL D4 dostosowane są do specyficznych wymagań konkretnych grup docelowych i najbardziej zróżnicowanych aplikacji. Na przykład wachlarzyk kolorów D2 został opracowany w celu szybkiego zlokalizowania koloru, podczas gdy opracowanie nowoczesnych koncepcji kolorystycznych jest szybkie i łatwe dzięki pudełkom D8 lub D6.Ponadto w tym roku zostanie wydana kolejna książka z cyklu „Barwy zdrowia”. Będzie to przekazująca różne sposoby projektowania graficznego specjalistyczna publikacja pt. „Kolory dla umysłu, ciała i duszy”, powstała we współpracy z wybitnym badaczem kolorów i ich projektantem prof. Axelem Vennem. Bazuje ona całkowicie na systemie RAL i dotyczy wpływu kolorów na nasz umysł i ciało.
Komentarze (0)