c - kształtu stosowanej dyszy (dysza o kształcie wewnętrznym zbieżno–rozbieżnym typu Venturi jest do 40% wydajniejsza od dyszy prostej o tej samej długości), zwiększa bowiem pole oddziaływania ścierniwa oraz ujednorodnia ślad oddziaływania strumienia ściernego na powierzchni obrabianej, jednocześnie powoduje znaczny wzrost prędkości wylotowej ziaren ściernych z dyszy, od 97,2 m/s (350 km/h) przy dyszach prostych, do 200 m/s (720 km/h) ziaren wylatujących z długich dysz Venturiego, co powoduje znaczny wzrost energii kinetycznej cząstek ściernych zgodnie ze wzorem: Ek = mv2/2 a w konsekwencji znaczne podwyższenie skrawności (wydajności).
d - długości stosowanej dyszy (długa dysza Venturi jest o około 30% wydajniejsza od dyszy Venturi krótkiej); Według firmy Clemco, stosowanie dyszy zbieżno–rozbieżnej (Venturiego) pozwala zwiększyć wydajność od 15 do 70%. Długość dyszy prostej nie ma natomiast znaczącego wpływu na wydajność a jedynie na lekką oszczędność zużycia powietrza przy stosowaniu dysz dłuższych. (patrz tablica 2.)
Tablica 2. Zależności wydajności od długości i kształtu dyszy wg BORIDE.Diagram obliczeniowy ilości sprężonego powietrza i wydatku powietrza oraz ilości energii zużytej na jego wytworzenie w zależności od wielkości dyszy oraz uzyskanego ciśnienia powietrza wg SCHLICKA.
Oczyszczarka pneumatyczna SCHLICKA.
e - stopnia zużycia (wytarcia) otworu krytycznego dyszy, który prowadzi do spadku, a nie wzrostu wydajności na skutek powstawania turbulentnego wypływu strumienia ściernego, tłumiącego szybkość wylotu ścierniwa oraz powodującego niejednorodność i rozmycie kształtu śladu obróbki strumienia ściernego. Dysza, której średnica wewnętrzna w wyniku jej wytarcia przez ścierniwo przekracza o 50% wielkość nominalną, nie nadaje się do użytkowania. Według doświadczenia firmy RESIN – Jurczyce, należy uwzględniać w wyliczeniach zużycia powietrza przez oczyszczarkę zjawisko rozkalibrowywania się średnicy wewnętrznej dyszy. Powiększa się do wyliczeń o tę wartość wielkość średnicy nominalnej, a po odczytaniu wartości przepływu powietrza z tabeli, daje się 10% naddatku powietrza dla zniwelowania turbulencji wypływu powietrza z dyszy o nieregularnym przekroju, jaki posiada dysza zużyta.
5. Umiejętności
i sumienności operatora obróbki strumieniowo-ściernej:
a - utrzymywanie optymalnego kąta nachylenia strumienia ściernego do powierzchni obrabianej κ, optymalny dla nadawania chropowatości powierzchni, a więc i dla maksymalnej wydajności czyszczenia winien wynosić około 450 (miedzy 30 a 600).
Komentarze (0)