• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian
ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

Aktualności i przegląd rynku

Wydanie nr: 4(30)/2004

Aktualności i przegląd rynku

Lakiernictwo Ciekłe

ponad rok temu  01.07.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 5

Strona 2 z 3

 

Ze względu na różnorodność asortymentu w branży rowerowej oraz wymagania klientów w lakierni używane są farby różnych producentów, w tym między innymi Pulverlak, ECO POLIFIX (ECOLINE), Pulverit, Wörwag, IGP. Zużycie farby przekracza kilka ton miesięcznie.

Powierzchnia jest przygotowywana metodą śrutowania - za pomocą oczyszczarki strumieniowo-ściernej.

W skład automatycznej części lakierni wchodzi również podwójny piec nawrotowy. Odpowiednia budowa i charakterystyka termiczna pieca pozwoliły zaoszczędzić powierzchnię hali. Niskie straty ciepła zmniejszają zużycie mediów zasilających.

Całość lakierni łączy przenośnik o pracy ciągłej. Prędkość grupy napędowej jest regulowana w zakresie 0-3 m/min w zależności od stopnia skomplikowania detali i wymagań produkcyjnych. Przenośnik wyposażony w grupę czyszczenia i oliwienia pozwala na sprawną i bezawaryjną pracę lakierni.

Reklama
ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
Automatyczna część lakierni, mimo iż wyposażona w podwójny system malowania i wypalania farby, nie stanowiła żadnego problemu dla firmy EUROIMPIANTI - jest to standard produkcyjny firmy. Większym wyzwaniem - nie ze względu na technologię, ale na elastyczność produkcji, jaką musiano otrzymać, stanowiła druga część lakierni, wyposażona w trzy manualne dielektryczne kabiny i podwójny system wypalania w piecu nawrotowym. Aby zwiększyć możliwości produkcyjne lakierni inżynierowie z Euroimpianti zaproponowali system trzech kabin przesuwnych pracujących niezależnie, wyposażonych każda we własny układ odzysku farby poprzez cyklon.

Dodatkowo zastosowano system pozwalający na pracę kabin zarówno w linii, jak i poza nią. W obu przypadkach cyklony nie zostają odłączone, co zapewnia ciągły odzysk farby. Ponieważ jest to system pracy ciągłej, a malowanie efektów specjalnych odbywa się w sposób ręczny, prędkość pracy przenośnika ustawiana jest na ok. 1 m/min. Dla ułatwienia pracy operatorom w kabinach ręcznych zastosowano system zawiesi obrotowych.

Kabiny ręczne wyposażone są w aplikacje Bravo. Urządzenia te pozwalają na pracę w systemie Corona i Tribo. Posiadają też możliwość zapisu wszystkich parametrów pracy, tworzenia programów roboczych dostosowanych do typów detali i rodzaju farby.

Ze względu na potrzebę utrzymania produkcji ram rowerowych w firmie Arkus, inwestycja została podzielona na dwa etapy. W pierwszym etapie zainstalowano część automatyczną na wydzielonej części hali, a następnie po uruchomieniu tej części i przeniesieniu produkcji na tę część zlikwidowano poprzednią lakiernię ręczną i w jej miejsce zainstalowano nową część manualną. Całość inwestycji od podpisania kontraktu do chwili uruchomienia trwała 2 miesiące.

Komentarze (0)

dodaj komentarz
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    Nie ma jeszcze komentarzy...