Automotive Training Center w Pruszkowie znów będzie szkoliło z profesjonalnych technik lakierniczych. Obiekt nie tylko został powiększony prawie dwukrotnie, lecz przede wszystkim stał się jednym z najnowocześniejszych ośrodków szkoleniowych AkzoNobel w Europie.
Krótka historia obiektu
Budynek, w którym obecnie znajduje się Automotive Training Center (ATC), ma za sobą ponad 120 lat historii. Wybudowany w 1897 r. przez Towarzystwo Drogi Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej służył jako modelarnia oraz lakiernia Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego. W latach 1944-45 na jego terenie znajdował się obóz przejściowy Dulag 121. Po wojnie ZNTK wznowiły w nim działalność i funkcjonowały w Pruszkowie do 1997 r. Wówczas obiekt został wykupiony przez Millenium Logistic Park. Od 2009 r. jego część wynajmował AkzoNobel na potrzeby magazynu (zamkniętego w 2013 r.) i ATC – ośrodka szkoleniowego. Drugą połowę obiektu zajmowała firma kosmetyczna, na terenie której w lipcu 2018 r. wybuchł pożar. Płomienie zniszczyły znaczną powierzchnię budynku oraz konstrukcję dachu, m.in. w części, w której odbywały się szkolenia praktyczne ATC. Po pożarze cały budynek zaadaptowany został na potrzeby ATC.
– Dla mnie jako projektanta, było to spore wyzwanie, ale przede wszystkim ogromna przyjemność – mówi Katarzyna Jaśkiewicz, Technical Digital Training Specialist z AkzoNobel Automotive & Specialty Coatings BU. – ATC przez wiele lat funkcjonowało jako zwykły budynek biurowy, podwieszane sufity, płyty gipsowe na ścianach. Pożar, mimo że był przerażający, pozwolił odkryć duszę tego budynku. Zależało mi na zachowaniu i podkreśleniu oryginalnych elementów, jak cegła czy drewniane i stalowe elementy konstrukcyjne. Myślę, że udało się osiągnąć idealne połączenie dobrego designu i funkcjonalności, jaka powinna cechować ośrodek szkoleniowy, zarówno pod względem rozkładu wnętrz, jak i wyposażenia.
Nowe Automotive Training Center
Odnowione ATC w Pruszkowie jest teraz jednym z najnowocześniejszych ośrodków szkoleniowych AkzoNobel w Europie. Na powierzchni 1200 m2 znajduje się 5 sal szkoleniowych (wcześniej były dwie), w których prowadzone są zajęcia teoretyczne i praktyczne dla klientów wszystkich marek AkzoNobel VR z Europy Centralnej. Szacuje się, że rocznie z warsztatów będzie mogło skorzystać nawet ponad 1000 osób.
– Prowadzenie inwestycji tego rodzaju nie było moim pierwszym takim doświadczeniem w AkzoNobel – zauważa Sławomir Bugajski, Regional Technical Service Manager EMEA w AkzoNobel. – Nie da się jednak ukryć, że było jednym z największych wyzwań. Niewątpliwy wpływ na to miał fakt, że zupełnie inaczej przebiega proces adaptacji istniejącego budynku na potrzeby takiej działalności, a inaczej w przypadku konieczności odbudowy po pożarze. Dodatkowo, obiekt jest pod opieką konserwatora zabytków. Patrząc z perspektywy zmian na rynku w branży motoryzacyjnej, zależało mi szczególnie, aby nasz nowy obiekt spełniał najnowsze standardy, ale też był dopasowany do istniejących i stale rozwijających się potrzeb rynku.
Komentarze (0)