• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(37)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.09.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 6 minut

    Strona 2 z 3

    Taki mechanizm powstawania warstwy ma wiele konsekwencji. Po pierwsze - jedynym warunkiem, aby powstała powłoka, jest kontakt powierzchni z farbą. Dzięki temu mogą być malowane detale o skomplikowanych kształtach, profile zamknięte, a nawet wnętrza zamkniętych zbiorników. Ponieważ do nakładania farby nie jest potrzebne pole elektryczne, można malować gęsto zawieszone detale i na wszystkich powierzchniach uzyskana zostanie jednorodna powłoka. Nie jest również istotne, jak duże są detale. Równie dobrze malowane mogą być detale kilkucentymetrowe jak i kilkunastometrowe.

    Ważna jest także stabilność farby w warunkach produkcyjnych. Farba - w przeciwieństwie do farb elektroforetycznych - nie wymaga ciągłego mieszania w trakcie przerw produkcyjnych. Zanik prądu, przestój linii, czy też prace konserwacyjne nie stanowią problemu. Mieszanie farby może być wstrzymane nawet na dłuższy czas bez żadnych konsekwencji dla jakości.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Farby elektroforetyczne wymagają określonej wielkości produkcji. Wielu producentów tych farb zaleca, aby cała objętość wanny została wymieniona w trakcie procesu produkcyjnego w przeciągu jednego roku. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, może dojść do pogorszenia jakości powłoki. Takiego niebezpieczeństwa nie ma w przypadku ACC. Dlatego też ta technologia jest dobrym rozwiązaniem dla tych linii, gdzie wielkość obrabianej powierzchni jest niewielka w stosunku do objętości wanny.

    Chemiczny mechanizm powstawania powłoki ma też swoje ograniczenia. Malowane mogą być elementy stalowe lub wykonane ze stali ocynkowanej. Malowanie stali stopowych jest ograniczone ze względu na odporność na trawienie. Nie jest możliwe także malowanie aluminium. Z drugiej strony, ograniczenie to może być zaletą, w przypadku gdy zawieszki do detali zostaną wykonane ze stali nierdzewnej - nie wymagają wtedy czyszczenia.

    Wymagania techniczne


    Podstawowy proces ACC składa sie z 7 etapów, podczas gdy elektroforeza z fosforanowaniem cynkowym aż z co najmniej 10 etapów. Skrócenie procesu technologicznego daje wiele korzyści: niższe koszty budowy linii, niższe koszty wyposażenia linii, a także oszczędność miejsca potrzebnego dla procesu. Skraca się także czas procesu do około 45 min. Podobny proces wykorzystujący malowanie elektroforetyczne i fosforanowanie cynkowe wymaga minimum 7 stref przygotowania powierzchni przed malowaniem.

    Kolejne etapy procesu to: o odtłuszczanie o płukanie o płukanie wodą demineralizowaną o malowanie o płukanie wodą o płukanie reaktywne o suszenie.

    Porównując proces elektroforezy oraz ACC należy zwrócić uwagę także na wyposażenie strefy malowania. Proces elektroforezy wymaga wyposażenia wanny w skomplikowany układ elektryczny z prostownikiem. Podwyższa to koszty inwestycji, a także koszty procesu. ACC zapewnia także bezpieczeństwo procesu. Awarie i przerwy w zasilaniu nie stanowią zagrożenia dla procesu ACC. Kilku- a nawet kilkunastodniowe zatrzymanie linii nie wpływa na własności farby.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...