Proces ACC nie wymaga dużych nakładów pracy ze strony obsługi. Ponieważ farba nakładana jest bez udziału prądu elektrycznego nie jest istotne zapewnienie kontaktu elektrycznego pomiędzy detalem a zawieszką. Na raz pomalowanych zawieszkach ze zwykłej stali farba już się nie osadza. Nie ma więc konieczności czyszczenia zawieszek czy też usuwania z nich farby.
Firma Henkel dysponuje pełną dokumentacja techniczną linii do procesu ACC. Dzięki temu, we współpracy z firmą wykonawczą, łatwo można dopasować projekt do potrzeb każdego klienta.
Zalety środowiskowe
Pod względem ochrony środowiska technologia ACC oferuje wiele zalet. ACC nie zawiera metali ciężkich. W procesie nie powstają szlamy, ponieważ nie ma procesu fosforanowania cynkowego czy żelazowego. W ściekach po fosforanowaniu cynkowym znajdują się jony cynku, manganu i niklu. Ich obróbka wymaga stosowania bardziej skomplikowanej obróbki ścieków. Obróbka ścieków powstających po procesie malowania ACC ogranicza się tylko do koagulacji resztek farby przy pomocy mleka wapiennego i odfiltrowaniu powstałego osadu. Na korzyść ACC przemawia także mała ilość szkodliwych substancji przedostających się do środowiska - VOC (patrz tabela). Dzięki temu nie jest konieczna instalacja dodatkowych urządzeń do neutralizacji spalin powstających w procesie suszenia.
Technologia ACC posiada wiele dopuszczeń w przemyśle samochodowym, zarówno dla elementów wewnętrznych jak i zewnętrznych nadwozia. Oprócz przemysłu motoryzacyjnego ACC stosowne jest w przemyśle AGD, meblarskim itp. Ze względu na niską temperaturę suszenia doskonale nadaje się do malowania elementów metalowo-gumowych oraz łączących metal z tworzywami sztucznymi.
Sławomir Sobczak
Komentarze (0)