Dzięki nowej lakierni można malować więcej i taniej
Malarnia uszyta na miarę – tak w skrócie można opisać najnowszą instalację w firmie MBA-System z Solca Kujawskiego. To również pierwsza w Polsce inwestycja firmy Ulvedal, która zaprojektowała, według oczekiwań klienta, całą lakiernię proszkową. Malowane są w niej elementy mebli biurowych.
MBA-System Sp. z o.o. jest producentem mebli metalowych: biurowych, socjalnych oraz regałów jezdnych. Zastosowane w nich metalowe konstrukcje, malowanie proszkowe, markowe blaty i żaluzje gwarantują wysoką jakość wyrobów. Meble biurowe to przede wszystkim różnego rodzaju szafy aktowe i biurka. Różnorodność zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych w szafach socjalnych pozwala na stosowanie ich zarówno w szatniach pracowniczych czy szkolnych, jak również w obiektach sportowych czy na dworcach kolejowych. Natomiast regały jezdne umożliwiają maksymalne wykorzystanie pomieszczenia. Jest to idealne rozwiązanie dla archiwów, bibliotek i hurtowni. Wszystkie wyroby trafiają na eksport. Firma zainwestowała ostatnio w nowoczesną lakiernię, zaprojektowaną według standardowych założeń. Składa się ona z tunelu przygotowania powierzchni, pieca do suszenia i polimeryzacji powłok typu oraz kabiny lakierniczej z cyklonem. – Zależało nam na funkcjonalnych rozwiązaniach, które przyczynią się do poprawy efektywności pracy lakierni – mówi Marcin Dulny, prezes spółki MBA-System. - Cel osiągnęliśmy. Nowa lakiernia jest do trzech razy bardziej wydajna niż poprzednia. Jest również bardziej ekonomiczna. Dodajmy, że wcześniejsza lakiernia była lakiernią ręczną, nowa jest w pełni automatyczna. Oprócz większej wydajności, jej zaletą jest również powtarzalność malowanych detali oraz automatyczne przygotowanie powierzchni, które zapewnia wymaganą obróbkę wstępną.
W MBA-System malowane są meble biurowe.
Tunel do przygotowania powierzchni składa się z trzech stref: fosforanowania i odtłuszczania oraz podwójnego płukania. Chemię do fosforanowania żelazowego dostarcza firma Henkel. Układ myjki został przyjaźnie zaprojektowany, dlatego cała obsługa i konserwacja może być przeprowadzona na zewnątrz myjki. – Regulacja i czyszczenie dyszy natryskowych musi być zrobione od środka, w tym celu zainstalowaliśmy stopień w drzwiach kontrolnych umieszczony pomiędzy każdym etapem procesu i pomost wewnątrz myjki ponad zbiornikami – mówi Andrzej Korus z firmy Ulvedal Polska. – Unikalny system natrysku ma technikę spłukiwania kaskadą z automatyczną kontrolą poziomu dla redukcji ścieków do minimum, co zapewnia właściwy przebieg procesu i pozwala zaoszczędzić wodę. Elementy są automatycznie przenoszone przez kolejne fazy obróbki, a strefy ociekowe są tak dobrane, aby nawet przy najdłuższych elementach przenoszenie płynów między strefami było jak najmniejsze. Ilość stref w myjce dostosowujemy do elementów i wymaganych faz obróbki. Następnym etapem jest suszenie elementów, które odbywa się tunelu suszarniczym. Po wyjściu detali ze strefy przygotowania powierzchni, trafiają one do serca lakierni, czyli kabiny malarskiej. Wykonana jest ona ze stali nierdzewnej i połączona z cyklonowym systemem odzysku proszku. – System ten jest bardzo skuteczny – zapewnia A. Korus. – Równomierny przepływ powietrza oraz zastosowanie nowoczesnego systemu rur łączących kabinę z cyklonem – to wszystko gwarantuje 99-proc. odzysk farby.
Komentarze (0)