Nowy spektrofotometr wielokątowy
Przykład pokazuje wyraźnie: spektrofotometry z konwencjonalną geometrią pomiarową nie są w stanie jednoznacznie określić pigmentów interferencyjnych, nie mówiąc już o zapewnieniu niezawodnego testu jakościowego. Do tego potrzebna jest technologia wielokątowa, która pozwala na zmianę kątów oświetlenia i obserwacji. Bazując na doświadczeniach zdobytych przez jednego z głównych producentów pigmentów, stworzony został wielokątowy spektrofotometr Datacolor MultiFX10. Innowacyjny przyrząd pomiarowy, wyposażony we własne oprogramowanie do kontroli jakości, oferuje dziesięć różnych zestawów kątów oświetlenia i obserwacji do jednoznacznej identyfikacji wszystkich powierzchni dekoracyjnych. Jest to dostępny na rynku miernik w produkcji seryjnej, który bazując na trzech kątach oświetlenia 250, 450 i 750 daje w sumie dziesięć kombinacji kątów oświetlenia i obserwacji i pozwala tym samym na określenie cech nowych pigmentów dekoracyjnych. Przyrząd umożliwia jednak również pomiary z konwencjonalnymi kątami zgodnie z DIN 6175-2 i ASTM E2194. Przy zastosowaniu nowego spektrofotometru wielokątowego - dostępne kombinacje kątów to: 250/1700, 250/1400, 450/1500, 450/1200, 750/1200 i 750/900 (rysunek 2), jak również cztery konwencjonalne kombinacje zgodnie z DIN 6175-2.
Rysunek 1. Miejsca barw pigmentu interferencyjnego dla różnych kątów oświetlenia i obserwacji. Wartości uzyskane przy użyciu konwencjonalnych geometrii pomiarowych połączone są linią przerywaną.Rysunek 2. Geometrie oświetlenia i obserwacji spektrofotometru MultiFX10.
Kolejne wyzwanie: system recepturowy do farb interferencyjnych
Dzięki wielokątowym przyrządom do pomiaru barwy możliwe jest teraz opracowywanie i stosowanie w praktyce jednoznacznych i pewnych metod do testowania jakości barwy wszystkich pigmentów dekoracyjnych – włącznie z nowymi pigmentami interferencyjnymi. Potrzebne będą jeszcze kolejne prace rozwojowe, aby dostępne były także systemy recepturowe dla pigmentów interferencyjnych. Wprowadzenie wielokątowego spektrofotometru MultiFX10 jest jednak ważnym krokiem na drodze do wydajnych pakietów z oprogramowaniem recepturowym. To, że twórcy systemów recepturowych przyjęli wyzwanie związane z pigmentami dekoracyjnymi, pokazuje między innymi oprogramowanie recepturowe farb Perl firmy Datacolor. Dzięki niemu można z większą dokładnością zestawiać (dostrajać) farby, które obok pigmentów absorpcyjnych zawierają wszelkiego rodzaju pigmenty dekoracyjne. Perl zaprojektowany jest tak, aby mógł współpracować z innymi systemami zarządzania farbami i wspólnie z nimi przyczynia się do przyspieszenia zarówno tworzenia receptur farb, jak i komunikacji pomiędzy jej producentami a dostawcami. Przyjazny dla użytkownika system łączy w sobie metodę wizualną i obliczeniową, wyraźnie upraszczając i przyspieszając tworzenie receptur farb z pigmentami dekoracyjnymi. Pozwala on na obliczanie optymalnych i najkorzystniejszych cenowo receptur, łatwe zapisywanie receptur i - w razie potrzeby – ponowne ich odczytanie. Ponadto system umożliwia szybkie przygotowanie właściwych farb do produkcji oraz ich skorygowanie, gdy jest to konieczne. Pozwala także na zmniejszenie kosztów surowców dzięki optymalnemu dozowaniu pigmentów, a tym samym wyeliminowaniu braków.
Walter Franz, DatacolorTłumaczenie ze „Świata Farb” Michał Bedyk
Komentarze (0)