Brunat kasselski – barwnik dający równomierne brunatne zabarwienie imitujące kolor orzecha, występuje w złożach obok pokładów węgla brunatnego i torfu. Brunat Bismarcka – stosując ten barwnik uzyskujemy czerwonobrunatne zabarwienie imitujące kolor drewna mahoniu, występuje w odmianach zasadowej i tłuszczowej.
Barwniki syntetyczne
Z chwilą otrzymania pierwszego barwnika syntetycznego, noweiny (1856 r.), nastąpiło stopniowe ograniczenie zakresu stosowania barwników naturalnych, które zastępowano tańszymi i łatwiej osiągalnymi barwnikami syntetycznymi. Jednocześnie, ze względu na wyczerpywanie się zapasów drewna egzotycznego, coraz większego znaczenia nabierało barwienie drewna. Obecnie stosuje się przede wszystkim barwniki syntetyczne, które charakteryzują się: dużą gamą kolorów, łatwością sporządzania roztworów barwiących oraz możliwością dobierania dowolnych barw i odcieni przez mieszanie odpowiednich rodzajów barwników.
Występują one w handlu w postaci sproszkowanej i oprócz barwnika zawierają różne inne substancje pomocnicze, takie jak np. sól glauberska lub dekstryna, odpowiedzialne np. za wyrównanie intensywności barwnika. Do najczęściej stosowanych barwników syntetycznych służących do barwienia drewna zaliczamy: barwniki bezpośrednie, barwniki kwasowe, barwniki zasadowe, barwniki do drewna.Barwniki bezpośrednie
Barwniki tej grupy są rozpuszczalne w wodzie i stosuje się je jako roztwory wodne o stężeniu 1-50 g/dm3 w zależności od wymaganego odcienia wybarwienia oraz od rozpuszczalności danego barwnika. Niektóre z nich mają bardzo ograniczoną rozpuszczalność, wskutek czego mogą wytrącać się z roztworu lub dawać zawiesinę albo galaretowaty roztwór. Barwniki bezpośrednie nie wnikają głęboko w drewno, dlatego stosowane są głównie do barwienia powierzchniowego. Problem ten można rozwiązać przez dodanie 5-10% wody amoniakalnej, ponieważ amoniak ułatwia wnikanie barwników tej grupy w drewno oraz przez zmianę pH korzystnie wpływa na odcień wybarwień. W celu barwienia drewna używa się roztworów obojętnych lub lekko alkalicznych. Najczęściej stosujemy barwniki bezpośrednie w celu uzyskania wybarwień szarych i brunatnych w procesie barwienia jednostopniowego (kilkakrotne nanoszenie tego samego barwnika) lub jako dodatki w procesie dwustopniowym (kolejne nanoszenie na powierzchnię drewna dwóch różnych składników). Odznaczających się one dość dużą odpornością na światło, natomiast stosunkowo małą na działanie wody. Barwniki te można mieszać ze sobą lub z barwnikami innych grup w celu otrzymania różnych odcieni i barw. W produkcji i handlu występują w postaci sproszkowanej.
Komentarze (1)