• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 2(40)/2006

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.03.2006, ~ Administrator,   Czas czytania 7 minut

    Strona 3 z 4

    Barwniki kwasowe

    Są to najczęściej sole sodowe lub wapniowe barwników nitrozowych, azowych i nitrowych. Barwniki kwasowe bardzo dobrze rozpuszczają się w wodzie a ich roztwory wodne mają stężenie od 2-50 g/dm3. Ponadto, barwniki te odznaczają się dobrą dyspersją w wodzie (tworzą w roztworze małe cząsteczki), dzięki czemu łatwiej i głębiej wnikają w tkankę drzewną i z tego powodu stosowane są najczęściej do wgłębnego barwienia drewna. Do wodnych roztworów tych barwników dodawane są często kwasy: octowy, siarkowy lub mrówkowy oraz sól glauberska w celu zintensyfikowania oraz wyrównania barwy. Barwniki kwasowe do barwienia drewna można również stosować bez wymienionych dodatków oraz jako mieszaniny kilku barwników kwasowych lub ich mieszaniny z barwnikami bezpośrednimi.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Otrzymane przy użyciu tych barwników wybarwienia odznaczają się dużą intensywnością. Podobnie jak barwniki bezpośrednie w handlu występują w postaci sproszkowanej.

    Barwniki zasadowe

    Należące do tej grupy barwniki są najczęściej chlorowodorkami, siarczanami i szczawianami barwnych zasad zawierającymi charakterystyczne grupy aminowe – NH2. Są to związki łatwo rozpuszczalne w wodzie i alkoholu etylowym dające wysoko dyspersyjne roztwory. Z tego powodu mogą być wykorzystywane zarówno do barwienia wgłębnego, jak i powierzchniowego. Roztwory stosowane do barwienia drewna mają stężenie 4-40 g/dm3 i nie tolerują dodatku wody amoniakalnej powodującej wytrącanie się osadu, natomiast w celu poprawienia jakości wybarwień dodaje się kwasu octowego. Wybarwienia powierzchni drewna uzyskane przy pomocy barwników zasadowych charakteryzują się dużą jaskrawością, żywością i czystością odcieni. Natomiast ich wadą jest mała odporność na działanie światła oraz wody, pod wpływem której łatwo ulegają wymywaniu z drewna. Barwniki zasadowe, tak jak poprzednie, można używać jako mieszaniny a w handlu występują w postaci sproszkowanej.

    Barwniki do drewna

    Grupa ta obejmuje mieszaniny barwników kwasowych, zasadowych lub bezpośrednich połączonych celem jeszcze lepszego oddania wybarwienia drewna, które powinny naśladować. Barwniki te dobrze rozpuszczają się w wodzie lub alkoholu etylowym w zależności od grupy którą reprezentują, ponadto w ich skład wchodzą również wypełniacze: sól glauberska, dekstryna, kalafonia. Stężenie roztworów barwiących waha się w granicach 5-60 g/dm3. Barwniki do drewna stosowane są do barwienia wgłębnego i powierzchniowego a uzyskane wybarwienia - dzięki zastosowaniu odpowiednich mieszanin - są równomierne i odporne na działanie światła, natomiast mniej lub bardziej wrażliwe na działanie wody. Nazwy tych barwników stosowane w handlu odpowiadają gatunkom drewna, które imitują np.: brunat orzechowy wodny, brunat mahoniowy wodny, czerń hebanowa wodna.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik