• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 5(31)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Ekologia i Ochrona Zdrowia

    ponad rok temu  01.09.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 10 minut

    Strona 1 z 5

    Lakierowanie występuje w wielu zakładach pracy jako część procesu technologicznego, choć nie zawsze czynność tę wykonują bezpośrednio pracownicy, bo wyręczają ich w tej pracy automaty. Żeby przybliżyć tematykę bezpieczeństwa i higieny pracy w lakierni trzeba mieć na uwadze fakt, że lakierowanie jest jedną z technik malarskich obejmujących zespół procesów technologicznych związanych z przygotowaniem materiałów, przygotowaniem powierzchni podłoża i wykonaniem lakierem powłoki malarskiej. W związku z powyższym zagrożenia, które występują przy ww. procesach należą do bardzo poważnych i złożonych.

    Podstawowymi aktami prawnymi, które regulują bezpieczne i higieniczne warunki pracy w lakierni są:

    1. Ustawa z dnia 26.06.1974 r. Kodeks Pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 200, poz. 1679)

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26.09.1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. nr 129, poz. 844)

    3. Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14.01.2004 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy czyszczeniu powierzchni, malowaniu natryskowym i natryskiwaniu cieplnym (Dz. U. nr 16, poz. 156).

    Kodeks pracy


    Zgodnie z art. 94 pkt 1 i 2a Kodeksu Pracy każdy pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników podejmujących pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami, a także organizować pracę w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy. Ponadto pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenia pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Z kolei ustawodawca w art. 211 Kodeksu pracy określił podstawowe obowiązki pracownika w zakresie przestrzegania przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. W szczególności pracownik jest zobowiązany:

  • znać przepisy i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy, brać udział w szkoleniu i instruktażu z tego zakresu oraz poddawać się wymaganym egzaminom sprawdzającym,

  • dbać o należyty stan maszyn i urządzeń, narzędzi, sprzętu oraz o porządek i ład w miejscu pracy,

  • stosować środki ochrony zbiorowej, a także używać przydzielonych środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z ich przeznaczeniem.

    Tak więc, mając na myśli bezpieczną pracę w lakierniach, trzeba mieć na uwadze wzajemną współpracę pomiędzy pracodawcą i pracownikami na stanowiskach pracy w zakładzie, co w dużej mierze może zapobiec wypadkom przy pracy i stąd też uregulowania prawne w kodeksie pracy dla obu stron stosunku pracy.

  • Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ dokson 1 ponad rok temu Czy ktoś z Was robił u nich szkolenie BHP - https://www.tarbonus.pl/... Czy pod względem poziomu to jest wzorcowo ogarnięte? Jak to przebiega z Waszego doświadczenia? Podpowiedzi, sugestie?
      oceń komentarz zgłoś do moderacji