Karty charakterystyki
Kart charakterystyki substancji niebezpiecznej lub preparatu niebezpiecznego to zbiór informacji o niebezpiecznych właściwościach substancji lub preparatu oraz zasadach i zaleceniach ich bezpiecznego stosowania. Karta jest przeznaczona przede wszystkim dla użytkowników prowadzących działalność zawodową w celu umożliwienia im podjęcia w miejscu pracy środków niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa oraz ochrony zdrowia człowieka i środowiska. Warto wiedzieć, że karta charakterystyki nie musi być dostarczona w przypadku substancji lub preparatów sprzedawanych w sprzedaży detalicznej dostępnej dla wszystkich konsumentów, jeżeli użytkownikom takiej substancji lub takiego preparatu zapewnia się dostateczną informację pozwalającą na podjęcie działań zapobiegawczych dotyczących ochrony ich zdrowia i bezpieczeństwa.
Pracownicy zatrudnieni w lakierni muszą wykazywać się dobrym stanem zdrowia, potwierdzonym przez lekarza uprawnionego do badań profilaktycznych, który wydaje zaświadczenie o braku przeciwwskazań do pracy na zajmowanym stanowisku pracy. Ponadto pracownika musi cechować duża sprawność ruchowa, odporność na lęk wysokości, odpowiedzialność i zdyscyplinowanie. Pracownik powinien też posiadać pewną wrażliwość estetyczną, niezbędną do właściwego dobierania i komponowania kolorów zgodnie z zasadami etyki. Z przeciwwskazań do pracy w lakierni należy wymienić przede wszystkim:
Zagrożenia na stanowiskach pracy
Jak już wyżej wspomniano, zagrożenia jakie występują w lakierni związane są ściśle z rodzajem materiałów, technologią oraz warunkami pracy. Materiały powłokowe stosowane w technice lakiernictwa charakteryzują się znaczną zawartością lotnych rozcieńczalników i rozpuszczalników. Substancje te są szkodliwe dla zdrowia, a ulatniając się do atmosfery powodują jej zanieczyszczenie. Zagrożeniem przy pracach lakierniczych jest łatwa zapalność rozpuszczalników, do których należą benzyna lakowa, butanol, terpentyna, styren i ksylen. Przy ich przechowywaniu i użytkowaniu należy zachować szczególną ostrożność ze względu na zagrożenie pożarem i wybuchem. Kolory farb i emalii uzyskuje się stosując odpowiednie pigmenty, które są trujące i przy ich stosowaniu należy szczególnie przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Przy przygotowywaniu powierzchni do malowania występuje szereg czynności, na których na kwestie bezpieczeństwa należy zwrócić szczególną uwagę. Dotyczy to np. opalania starych powłok, gdzie czynności te nie mogą być wykonywane w pomieszczeniach, w których występuje zagrożenie wybuchem oraz, w których składowane są materiały łatwo zapalne. Przy wypalaniu powłok gazem płynnym należy zwracać uwagę na stan sprzętu tj. butle, węże, zaciski, złącza oraz wentylację pomieszczenia. Wentylacja powinna być mechaniczna lub mechaniczno-grawitacyjna.
Komentarze (1)