Sprzęt gaśniczy powinien znajdować się w każdym zakładzie pracy w miejscu do tego wyznaczonym i oznakowanym. Do gaszenia rozpuszczalników należy używać gaśnic proszkowych ABC i BC. Z kolei do gaszenia urządzeń elektrycznych pod napięciem używa się gaśnic proszkowych, tetrowych lub śniegowych. Nie wolno używać gaśnicy pianowej. Warto w tym miejscu wspomnieć, że na pracodawcy ciąży obowiązek dokonywania okresowych przeglądów gaśnic, który dla gaśnic nowych wynosi 1 rok, dla pozostałych pół roku.
Zagrożenia występują także przy oczyszczaniu powierzchni przez ścieranie. Szlifowanie może być wykonywane na sucho lub na mokro. Zużyte czyściwo należy gromadzić w osobnych, niepalnych pojemnikach i codziennie usuwać z pomieszczeń. Bezwzględnie należy w pomieszczeniu lakierni stosować środki ochrony indywidualnej tj.:
Najczęściej w lakierniach mamy do czynienia ze środkami ochrony twarzy i oczu (okulary, gogle) oraz ze środkami ochrony układu oddechowego (filtry, półmaski filtrujące, pochłaniacze). Ponadto mogą mieć również zastosowanie środki ochrony słuchu (wkładki przeciwhałasowe, ochronniki słuchu). Warto wspomnieć, że zgodnie z art. 237 Kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracowników bez środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego.
Z kolei w przypadku występowania w zakładzie czynników szkodliwych dla zdrowia pracodawca ma obowiązek przeprowadzać badania i pomiary ww. czynników. Z reguły takie badania wykonuje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna lub jednostki przez nią upoważnione, a pracodawca prowadzi rejestr i karty pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w zakładzie.
Ponadto instalacja elektryczna eksploatowana w lakierni podlega okresowemu badaniu kontrolnemu przez elektryka posiadającego wymagane uprawnienia. Stan samej instalacji elektrycznej musi być bez zastrzeżeń, a jakiekolwiek samowolne naprawianie przez osoby nieuprawnione jest niedopuszczalne. Podobna sytuacja dotyczy eksploatacji w zakładzie różnego rodzaju elektronarzędzi.W tym miejscu należy podkreślić, że prace wykonywane przez pracowników zatrudnionych przy czyszczeniu powierzchni, natryskiwaniu lub napylaniu powierzchni wyrobami lakierowymi zaliczane są do prac szczególnie niebezpiecznych. Przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy szczegółowo regulują poszczególne etapy procesu technologicznego.
I tak, stanowiska pracy usytuowane na otwartej przestrzeni powinny być oznakowane tablicami informacyjno-ostrzegawczymi oraz tak zlokalizowane, aby nie powodowały zagrożeń dla zdrowia i bezpieczeństwa pracowników oraz osób postronnych. Z kolei, komory robocze przeznaczone do czyszczenia powierzchni powinny być podłączone do ssących układów filtracyjno-wentylacyjnych i w taki sposób zabezpieczone, aby wyeliminować możliwość zapylenia pomieszczenia, w których zostały zainstalowane. Stanowiska pracy, przy których odbywa się czyszczenie, natryskiwanie czy napylanie powierzchni powinny być wyposażone w instrukcję bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Praca w komorze roboczej powinna trwać jednorazowo nie dłużej niż 40 minut, a przerwa powinna trwać co najmniej 20 minut. Natomiast sama komora robocza powinna być wyposażona w świetlny sygnalizator pracy informujący o zagrożeniach oraz ewakuacyjny wyłącznik urządzeń. Pomieszczenia i komory malarskie, w których odbywa się natryskiwanie czy napylanie powierzchni powinny spełniać wymagania techniczno-budowlane, jak dla pomieszczeń zagrożonych wybuchem.
Komentarze (1)