W obecnej sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego zalecana jest organizacja pracy zdalnej. Jednak trudno sobie wyobrazić pracowników produkcji wykonujących swoje obowiązki z domu. Jak zapewnić im bezpieczeństwo w miejscu pracy?
Dbanie o higienę i dezynfekcję
Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się przez kichanie i kaszel, a także za pośrednictwem dotyku, dlatego pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikom środki ochrony indywidualnej (ŚOI) w liczbie odpowiadającej potrzebom danego stanowiska. Są to przede wszystkim maseczki czy rękawice, a także dostęp do płynu/żelu na bazie alkoholu (min. 60%). Najlepiej, jeśli jest on dostępny nie tylko w toaletach, ale również przy drzwiach wejściowych oraz we wszelkich newralgicznych miejscach. Warto również pomyśleć o wprowadzeniu pomiaru temperatury pracowników każdego dnia po przyjściu do firmy. Ponadto hale produkcyjne i ciągi komunikacyjne, łącznie z maszynami, powinny być regularnie dezynfekowane. W szczególności przy pracy wielozmianowej dezynfekcja powinna się odbywać codziennie, po każdej zmianie.
Zapewnienie bezpiecznych odległości
Dbając o bhp swoich pracowników, pracodawca powinien pamiętać o zapewnieniu pracownikom odpowiedniej przestrzeni do bezpiecznego wykonywania pracy, m.in. poprzez wydzielenie stref wymuszających zwiększanie odległości pomiędzy pracownikami. Stanowiska pracy powinny być zorganizowane z zachowaniem odległości co najmniej 1,5 metra. Takie same odległości należy zapewnić pracownikom korzystającym z przestrzeni wspólnych, takich jak na przykład stołówka. Kiedy nie jest to możliwe, alternatywą jest wprowadzenie zmianowego trybu pracy.
Ograniczenia w poruszaniu się między działami
Starając się zminimalizować liczbę osób, z którymi dany pracownik ma kontakt, można podzielić firmę na strefy. W przypadku ewentualnego zachorowania, ogranicza to liczbę osób, którą należy poddać kwarantannie. – Zakład PW Krystian podzieliliśmy na 4 strefy, między którymi tylko niektóre osoby mogą się poruszać, a i to jedynie w wyjątkowych sytuacjach. Krytyczny dział logistyki jest odizolowany od pozostałych części firmy. Pracownicy ze zrozumieniem podchodzą do tych ograniczeń i przestrzegają wytycznych, co jest kluczowe dla zachowania bezpieczeństwa – mówi Elżbieta Rogowska, v-ce prezes ds. operacyjnych w PW Krystian, ekspert Koalicji Bezpieczni w Pracy.
Ograniczenie liczby gości
Kolejnym krokiem podjętym przez pracodawcę powinno być ograniczenie liczby osób „z zewnątrz”, które poruszają się na terenie zakładu. – W naszej firmie większość spotkań jest organizowana w sposób zdalny, kurierzy pozostawiają przesyłki na portierni, a podwykonawcy muszą stosować rękawice jednorazowe i maseczkę ochronną
– mówi Marta Tomaszewska, specjalista ds. bhp w CWS. – Ponadto osoby wchodzące na teren zakładów CWS Polska, otrzymują specjalne oświadczenia, w których prosimy o podanie informacji dotyczących m.in. objawów choroby czy pobytu za granicą.
Komentarze (0)