Nawet najnowocześniejsze technologie wykańczania powierzchni mebli nie są doskonałe. Błędy wykończenia mogą pojawić się na każdym etapie obróbki. O ile jednak mankamenty obróbki wykończeniowej drewna są łatwe do zidentyfikowania i naprawy, o tyle wady powłoki lakierniczej często decydują o konieczności wycofania mebla ze sprzedaży
W artykule tym zostaną omówione błędy powstałe na etapie nakładania powłok lakierniczych. Tym samym zakładamy, że powierzchnia drewna została wcześniej właściwie przygotowana. W poprzednich artykułach poświęcono dużo uwagi właściwemu przygotowaniu powierzchni drewna do naniesienia powłoki lakierniczej. Zwrócono uwagę na właściwą wilgotność drewna oraz zastosowanie odpowiednich technologii szlifowania drewna oraz powłok lakierów podkładowych. W dalszej części omówione zostaną sposoby uniknięcia błędów oraz możliwe sposoby ich naprawy.
Przyczyną powstawania wad mogą być:• niewłaściwa obsługa techniczna,
• nieprzestrzeganie reżimów technologicznych,
• niewłaściwa jakość materiałów eksploatacyjnych,
• awarie maszyn i urządzeń,
• błędy spowodowane przez czynniki naturalne.
Niektóre z tych czynników, zwłaszcza bezpośrednio zależnych od człowieka, można łatwo ograniczyć lub nawet wyeliminować poprzez bardzo restrykcyjne przestrzeganie standardów technologicznych oraz właściwy nadzór techniczny. Dość łatwo można także ograniczyć przestoje technologiczne wywołane przez czynniki zależne od jakości urządzeń technologicznych oraz materiałów eksploatacyjnych. Są to czynniki tylko pozornie niezależne bezpośrednio od człowieka. Kontrola każdej partii materiałów lakierniczych czy narzędzi ściernych jest dość uciążliwa, jednak pozwala na zabezpieczenie się przed dużo większymi stratami. Regularne przeglądy techniczne maszyn i urządzeń mogą zapewnić pracę bez zbędnych przestojów. Najtrudniej ustrzec się błędów spowodowanych przez czynniki naturalne, wynikające z naturalnej budowy drewna czy działania siły wyższej.
Najczęściej spotykanymi wadami wykończenia powierzchni lakierowanych drewna są:• spękania powłoki lakierniczej,
• nierównomierna warstwa lakieru,
• przeszlify i niedoszlifowania,
• niewystarczająca gładkość powłoki lakierniczej,
• zbyt niski stopień połysku.
Drastyczne wady powłoki lakierniczej, takie jak spękania powłoki czy nierównomierna warstwa lakieru dyskwalifikują produkt. W produkcji wielkoseryjnej element wadliwy jest często wycofywany z produkcji i niszczony. Jednakże, gdy koszt surowca jest stosunkowo wysoki, zasadna jest naprawa uszkodzonego elementu.
Komentarze (0)