• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 4(30)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Drewno

    ponad rok temu  01.07.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 8 minut

    Strona 3 z 5

    Wśród aspektów toksykologicznych, podstawowym kryterium wyboru substancji chemicznych jako składników środków ochrony drewna jest warunek ich możliwie najmniejszej toksyczność w stosunku do organizmów stałocieplnych. Zgodnie z postulatami niektórych znanych specjalistów ochrony drewna, wartość toksyczna fungicydów badana na populacji szczurów powinna spełniać warunek LD50 > 600 mg substancji toksycznej na każdy kg masy

    Środki konserwujące do drewna w Unii Europejskiej, zgodnie z Decyzją Komisji UE 2002/739/EC z dnia 3 września 2002 r., nie są objęte oznakowaniem ekologicznym. Decyzja Komisji UE 2002/739/EC ustanawia zrewidowane kryteria ekologiczne 1999/10/EC. Odnosi się ona do wspólnotowego programu przyznawania oznakowań ekologicznych dla farb i lakierów do stosowania wewnątrz pomieszczeń.

    Farby i lakiery, aby uzyskać wspólnotowe oznakowanie ekologiczne muszą należeć do grupy towarowej "farby i lakiery do stosowania wewnątrz pomieszczeń", która obejmuje farby i lakiery, bejce oraz produkty pokrewne przeznaczone dla amatorów i profesjonalistów; produkowane przede wszystkim do zastosowań wewnętrznych i wprowadzane na rynek w tym charakterze. Grupa towarowa nie obejmuje m. in. środków konserwujących do drewna.

    Od dnia uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej jest zabronione wprowadzanie do obrotu wyrobu podlegającego oznakowaniu CE, a nie posiadającego takiego oznakowania (ustawa z dnia 29 sierpnia 2003 roku o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności oraz zmianie niektórych ustaw - Dz.U. Nr 170, poz. 1652). Każdy producent wyrobu, na podstawie dyrektyw UE, musi sam określić czy jego wyrób wymaga oznakowania CE. Jeśli tak, to musi określić, jaki system oceny zgodności go obowiązuje.

    Systemy oceny zgodności dla poszczególnych wyrobów znajdują się w normach zharmonizowanych, europejskich aprobatach technicznych oraz krajowych specyfikacjach technicznych uznanych przez Komisje Europejską za zgodne z wymaganiami podstawowymi.

    Wyroby zgodne z normami zharmonizowanymi korzystają z tzw. domniemania zgodności z wymaganiami dyrektyw nowego podejścia. Stosowanie norm zharmonizowanych jest powszechne, ponieważ w najprostszy sposób zapewniają, że wyrób rzeczywiście spełnia wymogi dyrektyw.

    Systemy oceny zgodności wyrobów budowlanych zostały opisane w załączniku nr 1 do Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 2 grudnia 2002 r. (Dz. U. Nr 209, poz. 1779):

    1. System 1 - Certyfikacja zgodności wyrobu przez notyfikowaną jednostkę certyfikująca na podstawie:

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...