- śrutowanie ciśnieniowe
Sprężone powietrze i ścierniwo doprowadzane są do pistoletu śrutowniczego przy pomocy tego samego przewodu. Powoduje to wtłoczenie ścierniwa do węża i porwanie go przez przepływające sprężone powietrze. Dzięki temu możliwe są duże odległości robocze, ponieważ ścierniwo wydostaje się z dyszy z dużą prędkością.
- śrutowanie na mokro
Transport mieszaniny ścierniwa i wody odbywa się przy pomocy pompy głębinowej, część mocy pompy wykorzystywana jest do mieszania ścierniwa z wodą. Ma to wpływ na równomierność śrutowania. Dzięki zastosowaniu wody można ograniczyć chropowatość powierzchni, ponieważ ścierniwo otoczone jest wodą, która łagodzi uderzenia w materiał.
- śrutowanie wirnikowe
Ścierniwo w tym przypadku przyspieszane jest przez siłę odśrodkową wirnika, umożliwia to wysoką wydajność nawet przy dużych odległościach.
W procesie śrutowania ważną rolę odgrywa również ścierniwo. Istnieje kilka rodzajów ścierniwa. Jest ono produkowane w różnych gradacjach i różni się między sobą twardością.- Ścierniwo metalowe
występuje w postaci okrągłej bądź kanciastej.
- Mikrokulki szklane
- Korund
- Tworzywo sztuczne
występuje w formie regularnej bądź cylindrycznej.
- Granulat organiczny
wykonany z naturalnych materiałów, np. z pestek oliwek, ze skorupy orzecha.
Chemiczne metody polegają na usuwaniu powłoki malarskiej przy pomocy specjalnych środków chemicznych. Proces ten może się odbywać w wannach zanurzeniowych lub poprzez natryskiwanie. Środki do usuwania powłoki to głównie rozpuszczalniki organiczne, wtedy proces nie wymaga podwyższania temperatury. Są także środki chemiczne oparte na substancjach alkalicznych (np. KOH, NaOH). Większość nowych preparatów nie zawiera chlorku metylenu. Niektóre środki chemiczne można stosować wielokrotnie, regenerując je poprzez destylację.
Metodą termiczną usuwania powłoki lakierowej jest piroliza. Polega ona na beztlenowym rozkładzie związków organicznych w temperaturze około 400-500ºC, powstałe w ten sposób gazy są również spalane w temperaturze około 900ºC. Proces ten zachodzi w specjalnych piecach. Proces jest bezkatalityczny. Piroliza nie zmienia właściwości materiału a także nie odkształca go.Metody biochemiczne łączą w sobie skuteczność konwencjonalnych metod chemicznych z biologicznym rozkładem składników powłoki lakierniczej, dzięki temu możliwe jest długie korzystanie z takiego roztworu. Można go również stosować w kąpieli, jak i poprzez natryskiwanie.
Jadwiga Gabor
Komentarze (0)