Niezaprzeczalną zaletę nakładania cienkich powłok możemy zauważyć w przypadku blaszanych elementów poddawanych gięciu po pomalowaniu. Im cieńsza powłoka malarska, tym łatwiej jest giąć blachę bez pęknięć powłoki i tym mniejszy dzięki temu może być dopuszczalny promień gięcia.
Cienkopowłokowe farby proszkowe.
Do problemu opracowania cienkopowłokowej farby proszkowej można podejść w dwojaki sposób:
W przypadku wyboru pierwszego sposobu, należy mieć na uwadze, że zastosowanie tak zmodyfikowanej farby w cyklonowych systemach odzysku proszku może doprowadzić do znacznych strat. Część drobnych ziaren farby będzie, bowiem w cyklonie separowana i oddzielana wraz zanieczyszczeniami.
Firma Tigerwerk, austriacki producent farb proszkowych posiada w swojej ofercie również produkty przystosowane do wykonywania powłok o średniej grubości około 40 µm. Oferta dotyczy farb opracowywanych pod kątem potrzeb klienta i produkowanych na konkretne zamówienia. W tabeli 1 przedstawione jest przykładowe porównanie kosztów wykonania powłok proszkowych z zastosowaniem produktów standardowych i cienkopowłokowych.Jak możemy zobaczyć, stosowanie cienkich powłok może przynieść konkretne oszczędności pomimo wyższej ceny zakupu farby. Aby jednak uzyskany efekt był wymierny nie możemy zapomnieć o optymalizacji procesu nakładania. Wielkości wydajności przyjęte do kalkulacji są oparte na wartościach teoretycznych, nieuwzględniających strat farby podczas procesu napylania.
Z najszerszym zainteresowaniem ze strony odbiorców farb cienkopołokowych spotykają się farby gładkie matowe. Oferowane przez firmę Tigerwerk farby tego typu oparte są na powszechnie stosowanym utwardzaczu matującym B 68. Zaletami wyboru takiego rozwiązania są:Do wad stosowania utwardzacza B 68 można zaliczyć:
Na rysunku 1 możemy zobaczyć przykładowe wykresy rozkładu wielkości ziaren farby proszkowej dla trzech produktów. Jako bazę do porównań wybrano standardową farbę Tiger Drylac® 009/80050 RAL9005 MAT. Farba cienkopowłokowa w kolorze czarnym oferowana przez Tigerwerk jest drobniej mielona. Przez zmianę rozkładu granulometrycznego przy zastosowaniu receptury wykorzystującej komponenty ogólnie dostępne i wypróbowane przez lata może być oferowany nowy produkt planowany dla innych zakresów zastosowań. Pozostawienie standardowej wielkości ziaren farby proszkowej, co jest widoczne w przypadku konkurencyjnego produktu cienkopowłokowego wymaga doboru komponentów o specyficznych własnościach, przez co droższych i trudniejszych do zastosowania.
Komentarze (0)