• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Galwanotechnika

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 2 z 6

    Warstwy stopowe sprawiają, że powłoka cynkowa jest nierozdzielnie związana ze stalowym podłożem. Jest to bardzo ważna cecha, jeśli uwzględni się fakt, że elementy stalowe są wystawiane na znaczne obciążenia powierzchni podczas transportu, manipulowania i montażu. Tak więc wyroby ocynkowane ogniowo są odporne na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne.

    - Grubość powłoki

    Jeżeli zabezpieczenie antykorozyjne ma funkcjonować przez dziesięciolecia, to musi mieć również odpowiednią grubość. Podczas cynkowania ogniowego osiąga się w zależności od składu chemicznego stali i masy elementu stalowego grubości powłok, które z reguły mieszczą się między 70 a 150 mm. Ta grubość wystarcza, aby chronić stal przez dziesiątki lat.

    Antykorozyjne właściwości powłok cynkowych polegają na tym, że cynk może tworzyć niezwykle odporne i bardzo trudno rozpuszczalne powłoki kryjące. Powstają one podczas kontaktu ocynkowanej powierzchni z powietrzem lub wodą i składają się głównie z zasadowego węglanu cynku. Wprawdzie z biegiem lat są one w niewielkich ilościach znoszone przez wiatr i wpływy atmosferyczne, jednak z uwagi na znajdujący się pod nimi cynk, tworzą się na nowo.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    - Możliwość malowania

    Powłoka powstająca podczas cynkowania ogniowego daje optymalną, prawdziwie długoterminową ochronę przed korozją, którą przewyższyć może jedynie tzw. system duplex, składający się z powłoki cynkowej i dodatkowych powłok malarskich. Stosując odpowiednio dobrane farby można malować ogniową powłokę cynkową zaraz po jej wykonaniu w ocynkowni. Połączenie cynkowania ogniowego z malowaniem wydłuża ponad dwukrotnie okres ochrony antykorozyjnej oraz zapewnia efekty kolorystyczne.

    - Ochrona katodowa

    Co dzieje się, jeżeli podczas transportu lub montażu dochodzi do uszkodzenia zabezpieczenia antykorozyjnego elementów stalowych? Dla wielu systemów antykorozyjnych jest to problem: bardzo małe uszkodzenia pozostają często niezauważone i w niedługim okresie czasu mogą się bardzo rozszerzyć. Większe zadrapania lub rysy trzeba naprawiać, a to stanowi dodatkowy koszt. Powłoki cynkowe zapewniają tzw. "ochronę katodową". Wynika to z faktu, że cynk jako metal aktywniejszy chroni mniej aktywne żelazo przed utlenieniem, podczas gdy sam ulega temu procesowi.

    Jako anoda cynk stale oddaje jony cynku, które składają się na bardziej szlachetnej katodzie. Efekt ten sprawia, że ewentualne uszkodzenia powłoki zostają zamknięte. Wprawdzie przybierają inny wygląd, ale nie dochodzi do rozwoju korozji lub podrdzewienia. Jest to zaleta szczególnie warta podkreślenia.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...