- Ochrona krawędzi
Łańcuch jest zawsze tylko tak silny jak jego najsłabsze ogniwo. To stare przysłowie odnosi się zwłaszcza do zabezpieczenia antykorozyjnego krawędzi. Wiele metod ochrony antykorozyjnej ma tę wadę, że grubość powłoki na krawędziach jest mniejsza niż na powierzchniach płaskich. Przyczyną tego jest fizyczne napięcie powierzchniowe cieczy, które sprawia, że tworzy się rodzaj kożucha trzymającego płyn z dala od krawędzi. Dla wyłączenia tego efektu, w niektórych metodach zabezpieczenia trzeba ponosić znaczne nakłady.
Cynkowanie ogniowe nie ma z tym żadnych problemów. W procesie cynkowania też stosuje się płyny, a nawet ciekły cynk, ale nie ma to żadnych negatywnych skutków. Przeciwnie - podczas cynkowania ogniowego, stal i cynk reagują ze sobą i tworzą warstwy stopowe. Warstwy te narastają równomiernie równolegle do powierzchni. Wprawdzie na krawędzi elementu warstwy stopowe rozkładają się wachlarzowo, ale przestrzenie między nimi zapełniają się cynkiem. Skutek jest taki, że powłoka cynku w narożach i na krawędziach nie jest cieńsza, daje to pełną ochronę przed korozją w tych tak ważnych strefach.
- Zabezpieczenie ekonomiczneOgniowa powłoka cynkowa zapewnia wieloletnią ochronę stali przed korozją bez konieczności renowacji, co obok trwałości stanowi zasadniczy czynnik decydujący o jej ekonomiczności. Koszt cynkowania ogniowego okazuje się niski po uwzględnieniu korzyści jakie zapewnia ta metoda. Przy wszystkich wymienionych wyżej zaletach jest to zabezpieczenie ekologiczne i znormalizowane, wykonywane zgodnie z wymaganiami jakościowymi normy PN-EN ISO 1461.
Trwałość powłoki cynkowej zależy przede wszystkim od jej grubości i stopnia agresywności korozyjnej atmosfery. W środowisku o umiarkowanym obciążeniu korozyjnym (kategoria C3 - atmosfera miejska) uzyskuje się okresy ochronne o długości średnio 30-50 lat. Znane są przypadki znacznego przekroczenia podanego zakresu. Prowadzone w USA badania trwałości konstrukcji mostowych ocynkowanych ogniowo wskazują na możliwość uzyskania skutecznej ochrony na okres ponad 70 lat.
Długość okresu antykorozyjnej ochrony stali ogniową powłoką cynkową w zależności od typu atmosfery.Wskazówki praktyka
- Stal
Skład chemiczny cynkowanej stali wpływa na przebieg reakcji żelazo-cynk i na właściwości otrzymywanych powłok. Dlatego też zamawiając stal należy zaznaczyć, że ma ona być cynkowana ogniowo. Szczególnie istotna jest zawartość krzemu w stali. Zaleca się, aby stal zawierała mniej niż 0,03% krzemu (powstają powłoki błyszczące) lub od 0,15 do 0,24% krzemu.
Komentarze (0)