• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Galwanotechnika

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 11 minut

    Strona 5 z 6

    Przy spawaniu w osłonie gazu nie powstaje wprawdzie twarda szlaka, ale niekiedy na spawie zostają małe, brązowe, silikatowe pozostałości - je również należy usunąć za pomocą szlifowania lub szczotkowania.

    - Pełna rura

    W przypadku konstrukcji rurowych cynkowanie ogniowe w przeciwieństwie do malowania stwarza możliwość zabezpieczenia przed korozją w jednej operacji roboczej zarówno powierzchni zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Warunkiem tego jest stworzenie możliwości dopływu płynnego cynku do konstrukcji. Natomiast powietrze musi mieć możliwość peł-nego wypływu. Dlatego potrzebne są otwory, które powinny być rozmieszczone we właściwych miejscach i mieć wystarczającą średnicę. Jeśli zapomni się o rozmieszczeniu otworów odpowietrzających, konieczna jest wielka ostrożność, ponieważ w takim przypadku może powstać olbrzymie nadciśnienie (tab. 1).

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Powietrze zamknięte w rurach zostaje bardzo silnie nagrzane w roztopionym cynku; jego rozszerzanie jest jednak uniemożliwione, ponieważ nie ma otworów. W wyniku tego powstaje wielkie nadciśnienie, które w niekorzystnym przypadku może zdeformować, a nawet zniszczyć konstrukcję. Dlatego otwory w konstrukcjach rurowych muszą się znajdować we właściwym miejscu i mieć odpowiednią wielkość.

    - Zbiorniki

    Króćce i podłączenia kołnierzowe w zbiornikach powinny być rozmieszczone tak, aby płynny cynk mógł bez przeszkód wpłynąć do zbiornika i do wszystkich jego zakamarków oraz wypłynąć przy wyjmowaniu z kąpieli. Odpowiednie ukształ-towanie zbiorników pozwala uniknąć powstawania pęcherzy powietrznych i wynoszenia cynku z kąpieli.

    - Stare i nowe

    Coraz częściej poddaje się dziś renowacji stare, zabytkowe konstrukcje, np. bramy. Daje to nową okazję wyposażenia starego obiektu w nowoczesne zabezpieczenie antykorozyjne. Jednakże kilka warstw farby i bardzo gruba rdza często uniemożliwiają staranne oczyszczenie i odrdzewienie tego rodzaju elementu, zwłaszcza w zakamarkach. Niezbędne jest zasięgnięcie rady ocynkowni, bo stare elementy mają często głębokie wżery, które w procesie cynkowania mniej lub bardziej się uwidaczniają.

    - Dobry obrót


    Zdjęcia: Cynkowanie ogniowe elementów zabytkowej bramy sanktualium w Świętej Lipce (Mostostal Siedlce S.A. grudzień 2003)

    Przy konstrukcji stalowej znajduje się często śruby, nakrętki i podkładki, których zabezpieczenie antykorozyjne nie powinno w niczym ustępować samej konstrukcji. Dlatego dostarcza się elementy złączne od M6 w wersji ocynkowanej. Dla konstrukcji podlegającej dużym obciążeniom dopuszczone są śruby HV do klasy wytrzymałości 10,9. Bolce i śruby cynkuje się w ich normalnym wymiarze, natomiast nakrętki tylko jako nieobrobione (bez gwintu wewnętrznego). Dla wyeliminowania ujemnego wpływu powłoki cynkowej na dokładność pasowania połączenia, zachodzi potrzeba wykonania gwintu nieco większego, co odbywa się po cynkowaniu, kiedy nacina się gwint nakrętki nieobrobionej. Wskutek tego gwint nakrętki nie jest wprawdzie ocynkowany, ale przez bezpośredni kontakt z ocynkowaną śrubą po zamontowaniu, płatamy korozji figla. Na konstrukcjach stalowych, które mają być ocynkowane ogniowo, znajdują się niekiedy króćce rurowe z gwintem zewnętrznym lub gwintowane bolce montażowe. Dla zapewnienia prawidłowej współpracy gwintów można je kilkakrotnie owinąć odpowiednią taśmą tekstylną. Zabezpiecza ona owinięte miejsca przed dostępem cynku. Jeśli nie chce się rezygnować z powłoki cynkowej na przyspawanym bolcu gwintowanym, trzeba pogodzić się z tym, że po ocynkowaniu gwint trzeba będzie ponownie rozgrzać, roztopić cynk w gwincie i na zakończenie wyszczotkować.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...