Praktyczne aspekty problemów występujących w procesie przygotowania powierzchni do malowania proszkowego – część II
Artykuł przybliża problematykę stosowania odpowiedniej chemii w procesie przygotowania powierzchni głównie w procesach mycia i fosforanowania pod kątem malowania proszkowego. Jest kontynuacją rozważań na temat wpływu czynników mechanicznych i chemicznych na jakość aplikacji lakierniczych.
Przygotowanie powierzchni wpływa w bardzo istotny sposób na jakość nanoszonych na te powierzchnie powłok ochronnych i ochronno-dekoracyjnych. Właściwa jakość w przypadku przygotowania powierzchni to lepsza przyczepność powłoki lakierniczej, dłuższa żywotność, a co za tym idzie większa odporność korozyjna. Z tego powodu należy starannie dobierać technologię do każdego rodzaju powierzchni, uwzględniając przy tym zmieniające się rodzaje materiałów i zanieczyszczeń. Oznacza to, że przedmioty, które mają być poddane procesom mycia (odtłuszczania) powinny zostać dokładnie przebadane w celu określenia najskuteczniejszych metod usuwania zanieczyszczeń i dobrania odpowiednich środków myjących. W firmie GT85 Polska Sp. z o.o. wiele preparatów powstaje pod indywidualne potrzeby odbiorców. Pozwala to na bardzo efektywne, zindywidualizowane, bezpieczne dla pracowników i obrabianych powierzchni prowadzenie procesu czyszczenia. Dla zapewnienia pełnej obsługi w zakresie doboru technologii mycia firma GT85 Polska Sp. z o.o. współpracuje z wiodącymi producentami urządzeń i linii do przygotowania powierzchni.
Mycie (odtłuszczanie)
Różnorodność materiałów poddawanych procesom mycia i odtłuszczania takich jak: stale zimno i gorąco walcowane, staliwa, żeliwa i inne; jak też różnorodność operacji pośrednich, jakim są one poddawane niesie ze sobą szerokie spektrum zanieczyszczeń. Zanieczyszczenia mechaniczne są pozostałością po obróbce mechanicznej przedmiotu (frezowaniu, toczeniu, szlifowaniu itp.) i są na ogół dość łatwe do usunięcia, ponieważ ich przyczepność jest uwarunkowana lepkością olejów i smarów, którymi zazwyczaj są zwilżone. Wyjątek stanowi obecność grafitu z operacji przeciągania i walcowania na gorąco, który wbity w rysy i szczeliny jest trudny do usunięcia zarówno metodami mechanicznymi, jak i chemicznymi. Innymi trudnymi do usunięcia produktami operacji pośrednich jest zendra oraz wszelkiego rodzaju zapieczenia po obróbce termicznej. Środki chemiczne skuteczne dla jednej gamy detali są, niestety, mniej lub wcale nieskuteczne dla pozostałych. Ze względu na ograniczenia i kryteria stawiane rozpuszczalnikowym preparatom zawierającym lotne związki organiczne oraz kosztami związanymi ze spełnieniem tych wymogów, coraz chętniej zastępujemy je preparatami wodnymi.
Komentarze (0)