• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2025

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(33)/2005

    Aktualności i przegląd rynku

    Antykorozja

    ponad rok temu  01.01.2005, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 2 z 3

    Ten ostatni czynnik nabiera szczególnego znaczenia w przypadkach robót długoterminowych, szczególnie takich, gdzie nie ma możliwości wykonawstwa na raty. Przy malowaniu, będącym przykładem lekkiej antykorozji można wykorzystać choćby część dnia na oczyszczenie fragmentu powierzchni i pokrycie go farbą w zgodzie z wymaganiami klimatycznymi dla zastosowanej farby. Znacznie trudniej to zrobić w przypadku powłok cięższych, np. gumowych, gdzie wymaga się wyczyszczenia całości powierzchni, jej dokładnego odkurzenia, następnie zagruntowania, naniesienia warstw klejowych i aplikacji gumy przy zachowaniu zadanych warunków klimatycznych w całym gumowanym obiekcie i przez cały czas, tj. bez żadnej przerwy od chwili rozpoczęcia obróbki ściernej do zakończenia montażu powłoki. To wszystko - na powierzchniach liczonych nawet w tysiącach metrów kwadratowych i pracochłonności trwającej miesiącami.

    Praktyka antykorozji przemysłowej


    nie lekceważy wymagań teoretycznych. Każdemu specjaliście z branży zdarzyło się oglądać efekty robót wykonanych na wilgotnym podłożu czy w zbyt niskich lub wysokich temperaturach. Jednocześnie każdemu - i chyba znacznie częściej - przyszło staczać bój ze zleceniodawcami, inwestorami i przedstawicielami służb handlowych w sprawie budowy infrastruktury, umożliwiającej realizację zadań w zgodzie z wymaganiami. A są one niejednokrotnie dość ostre. Np. przy gumowaniu poligonowym z użyciem standartowych materiałów, wskaźniki temperaturowo-wilgotnościowe dla powietrza i podłoża (we wnętrzu całego obiektu i przez cały czas trwania robót!) winny wynosić:

    W przypadku elementów wielkopowierzchniowych, z reguły znajdujących się na otwartej przestrzeni i podlegających bezpośredniemu wpływowi czynników atmosferycznych, powyższe wymagania stają się na tyle istotne, że rzutują na całość wykonawstwa i powodują konieczność specjalnych zabiegów technicznych oraz ponoszenia extra-kosztów. Te zagadnienia ze względu na skalę rozwiązań technicznych stają się integralną częścią składową całego procesu aplikacyjnego i muszą być uwzględniane na każdym etapie robót - od dokumentacyjnego przygotowania inwestycji przez fazę wykonawczą z końcowymi odbiorami włącznie. I oczywiste jest - że kosztują, a tym samym… prowokują do pytania o zasadność tego wydatku, możliwość jego zmniejszenia, rozwiązania zastępcze lub wręcz do żądania pominięcia infrastruktury izolacyjno-klimatyzacyjnej.

    Konflikt teorii z praktyką


    wymagającej wyposażenia placu budowy w szereg dodatkowych i specjalnych rozwiązań typu: klimatyzacja, osłony izolacyjne, zadaszenia, kurtyny tkaninowe, powietrzne itp. niestety nie zawsze znajduje właściwe rozwiązanie. Argument wysokich kosztów często wygrywa.

    WYDANIE 1(33)/2005