• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - konica minolta 18.02.2022-31.12.2025 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 2 z 5

    W przypadku stosowania obróbki strumieniowo-ściernej do renowacji powłok (zdejmowania powłok częściowo zniszczonych) należy zwrócić szczególną uwagę, by na powierzchni nie pozostały żadne pozostałości po istniejących powłokach. Podczas utwardzania w piecu mogą one reagować z nową powłoką, tworząc zgazowania w postaci kraterów.

    Przygotowanie chemiczne


    Niezależnie od rodzaju materiału poddawanego przygotowaniu chemicznemu obowiązuje jedna ogólna zasada poprawności - po obróbce nie powinny pozostać na powierzchni żadne związki chemiczne niezwiązane z powierzchnią detalu. Dlatego też po chemicznej ingerencji w powierzchnię, proces płukania i suszenia detalu ma podstawowe znaczenie dla jej jakości. O ile stosujemy takie sposoby na odtłuszczanie i pasywację powierzchni, które nie przewidują właściwego płukania, to sami szukamy kłopotów. Tym bardziej, że płukanie pozwala na przywrócenie powierzchni detalu obojętnego stanu pH.


    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Fot Efekt obecności oleju silnikowego w malarni

    Wszystko, co pozostanie na powierzchni detalu po chemicznym przygotowaniu powierzchni a nie powinno pozostać, będzie wadą gotowej powłoki.

    Mogą to być:

  • Zgazowania w postaci kraterów w wyniku reakcji pozostałości z farbą proszkową podczas utwardzania,

  • Zanieczyszczenia na powierzchni powłoki w przypadku, gdy pozostałości po obróbce wypłyną na powierzchnię podczas utwardzania,

  • Zanieczyszczenia nieusunięte przez proces przygotowania powierzchni,

    Niedostateczne oczyszczenie powierzchni detalu w procesie przygotowania chemicznego może być również przyczyną wad powłoki powodowanych przez związki chemiczne znajdujące się w warstwie wierzchniej materiału. W procesach obróbki plastycznej dochodzi często do zanieczyszczenia materiału przetwarzanego trudnymi do usunięcia środkami smarnymi odgazowującymi podczas utwardzania napylonej powłoki proszkowej.

    2. Aplikacja


    Napylenie i utwardzenie farby proszkowej decyduje o walorach dekoracyjnych otrzymanej powłoki. Dlatego też tak wiele można popsuć przez brak właściwej dbałości o poszczególne parametry procesu.

    Pomieszczenie malarni


    Nigdy nie jest dość mówienia o tym, że w malarni powinno być czysto. Wszystko, co unoszone jest przez powietrze i krąży w pomieszczeniu malarni wcześniej czy później zobaczymy jako wady gotowej powłoki. Jeśli nawet zaraz po uruchomieniu malarni nie mamy problemów z zanieczyszczeniami zewnętrznymi to, jeśli zbagatelizujemy problem, na pewno się one pojawią. Aby ograniczyć występowanie tego problemu należy:

  • Nie prowadzić w pomieszczeniu malarni jakichkolwiek prac niezwiązanych z procesem malowania a przyczyniających się do powstawania zanieczyszczeń,

  • Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ saters 1 10 dni temu Łapcie namiary - https://www.pro-sprzet.pl/... Górna półka jakościowa rozwiązań, która robi różnicę. Każdemu mogą pasować inne, ale to sami musicie ocenić, jakie wam odpowiadają.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji