• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 1(27)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.01.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 9 minut

    Strona 4 z 5

    Stan sprzętu aplikacyjnego i jego prawidłowe użytkowanie pozwalają na zachowanie właściwej jakości napylania. Brak bieżącej obsługi, utrzymywania w czystości i rezygnacja z wymiany zużytych elementów spowoduje, że nawet najdroższy sprzęt renomowanej firmy będzie malował byle jak.

    3. Utwardzanie powłoki

    Piece, w których utwardzane są farby proszkowe, łączy jedna cecha mająca wpływ na ewentualne wady gotowej powłoki. Wszystkie piece, aby były izotermiczne muszą mieć wymuszony obieg powietrza a ruch powietrza przenosi zanieczyszczenia. Piece elektryczne, opalane olejem czy gazem właściwie utwardzają farbę proszkową jedynie wtedy, gdy są utrzymywane w dobrym stanie technicznym i okresowo czyszczone. Nieszczelność wymienników cieplnych w piecach olejowych czy gazowych jest dość częstym powodem występowania niespodziewanych problemów z jakością gotowej powłoki. Odrębnym problemem są błędy w projektowaniu pieców do utwardzania farb proszkowych. Często izotermiczne warunki w piecu ma zapewnić bardzo duża wydajność przepływa powietrza. W takim przypadku dochodzić może w piecu do zdmuchiwania z detali nieutwardzonej farby proszkowej, która później pojawia się na innych detalach jako zanieczyszczenie.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    4. Polimery silikonowe

    Polimery silikonowe są stosowane obecnie w większości produktów chemii przemysłowej dostępnych w codziennym użytku, od olejów smarnych, przez kity i pasty uszczelniające, po kosmetyki do pielęgnacji skóry.

    Utarło się ogólne przekonanie, że polimery silikonowe stwarzają ogromne problemy w malarniach proszkowych, prowadząc do bardzo poważnych wad powłoki trudnych do zdiagnozowania i usunięcia. Wpływ wyrobów smarnych na bazie silikonu na malowanie proszkowe nie podlega dyskusji. Oleje silikonowe rozpylane z pojemników ciśnieniowych są najbardziej niebezpieczne, ponieważ ze względu na charakterystyczne dla polimerów silikonowych niskie napięcie powierzchniowe łatwe jest osiągnięcie dużego rozdrobnienia cząstek w rozpylanym strumieniu. Drobne cząstki oleju są bez trudu transportowane przez ruch powietrza po pomieszczeniu malarni i - osiadając na powierzchni malowanych detali - sprawiają kłopoty. Farba proszkowa nie jest w stanie zwilżyć powierzchni detalu w miejscach, w których znajduje się kropla oleju, co po utwardzeniu powłoki daje efekt w postaci charakterystycznych oczek. Sposobem ma walkę z problemem jest jedynie generalne sprzątanie i eliminacja źródeł ewentualnych zanieczyszczeń. Pozostałe polimery silikonowe nie są tak niebezpieczne dla procesu malowania. Jednoskładnikowe kity silikonowe są szeroko stosowane do uszczelniania wielu elementów metalowych, również elementów kabin proszkowych. Nie ma w pełni potwierdzonych danych świadczących o ich szkodliwym wpływie na jakość malowania. Podobnie jest z kremami do pielęgnacji rąk i pastami do mycia. O ile, przez przeniesienie na rękach pracownika dojdzie do zabrudzenia powierzchni przed napylaniem farby, to problem ze zwilżaniem powierzchni wystąpi. W innych przypadkach problem z wadami powłoki prawdopodobnie jest spowodowany przez coś innego.

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
    • ~ saters 1 10 dni temu Łapcie namiary - https://www.pro-sprzet.pl/... Górna półka jakościowa rozwiązań, która robi różnicę. Każdemu mogą pasować inne, ale to sami musicie ocenić, jakie wam odpowiadają.
      oceń komentarz zgłoś do moderacji