
Fot. 6. Urządzenie obracające dyszę.
Oprzyrządowanie dysz pozwalające na zintensyfikowanie
pneumatycznej obróbki
Ta grupa urządzeń, mających zastosowanie do śrutowania ręcznego dużych powierzchni płaskich, poziomych i pionowych o wydajnością ~111 m2/h, jest pokazana na fot. 7 i 8.
Fot. 7. GMA Garnet Vortex 4000 Spin-Blaster.
Fot. 8. GMA Garnet Littre Bully Hand Held Spin-Blaster.
Na fot. 9 pokazane jest urządzenie Kiessa z czterema dyszami wirującymi prowadzonymi ręcznie lub automatycznie po powierzchniach pionowych z wydajnością rzędu 200 m2/h. Urządzenie to posiada szczelną obudowę z przylgą do powierzchni oczyszczanej z pozostawionym na dole zsypem zanieczyszczeń.
Fot. 9. Urządzenie do zautomatyzowanego oczyszczania powierzchni płaskich.
Rozwiązania systemów automatycznego sterowania dyszami w komorach śrutowniczych
Jako pierwsze zastosowano manipulatory pantograficzne zawierające na końcach dysze. Sterowano je ręcznie zza szyby w ścianie komory. Następnie zastosowano dla ciągu produkcyjnego o powtarzalnej wielkości i kształcie roboty podobne do spawalniczych, malarskich i metalizacyjnych z ręcznym wprowadzaniem programu czyszczenia. Obecnie, na przykład firma BLASTMAN montuje system suwnic poruszających się wzdłuż i w poprzek z opuszczanymi na zadaną wysokość belkami podsuwnicowymi oraz wysięgnikami teleskopowymi posiadającymi zamontowaną jedną lub kilka dysz mogących pracować jednocześnie. Dysze mogą poruszać się w kierunkach 7 do 8 osi roboczych i obejmują swoim zasięgiem całą przestrzeń roboczą komory. Do wyboru są różnego rodzaju dysze o średnicy od 12,5 do 19 mm, w układzie pojedynczym lub tandemowym oraz ciśnienia obróbki nawet do 10 barów.Robot może być wyposażony dodatkowo w wewnętrzną kabinę sterowniczą, poruszającą się w kierunkach wzdłużnym, poprzecznym i pionowym, wewnątrz hali śrutowniczej. Porusza się ona niezależnie od ruchu dyszy czyszczącej. Wewnętrzna kabina robocza operatora jest szczelna, klimatyzowana i dźwiękochłonna, zapewniająca komfortowe warunki pracy operatora oraz doskonałą widoczność całego obszaru roboczego. Operator używa tej kabiny i wysięgników z dyszami, obrabiając pojedyncze konstrukcje i dysze przy pomocy bezprzewodowego, przenośnego panelu sterowniczego wyposażonego w joysticki lub przy produkcji seryjnej używając metody programowania PTP („od punktu do punktu”). Patrz fot. 10.Fot. 10. Typowy robot BLASTMANA zawieszony na suwnicach.
Silnik wysokoprężny, w który wyposażony jest zespół jezdny, zapewnia ekonomiczne przemieszczanie się robota wzdłuż obrabianych obiektów. Do realizacji ruchów w poszczególnych osiach służą zainstalowane pompy i siłowniki hydrauliczne. Typowym zastosowaniem tego typu robotów jest obróbka powierzchniowa pojazdów szynowych, konstrukcji stalowych i wielkogabarytowych odlewów. W przypadkach ograniczeń wynikających z wymiarów hali śrutowniczej istnieje możliwość zastosowania robotów przytwierdzonych do jednej lub obu ścian bocznych komory. Możliwa jest również instalacja jednego robota na jednej ścianie i obrót przedmiotu obrabianego. Głównymi ruchami robota są ruch wzdłużny i ruch pionowy. Każdy robot może być wyposażony w jedną lub w dwie dysze śrutownicze o średnicy od 12,5 do 19 mm i pracować przy ciśnieniu roboczym do 10 barów. Wymiary robota oraz konstrukcja jego ramion i wysięgników są zawsze dostosowane do wymiarów hali śrutowniczej, wymiarów i kształtu przedmiotów obrabianych oraz do określonych potrzeb użytkownika. Roboty mocowane do ściany komory stosowane są głównie do obróbki szkieletów i poszyć wagonów kolejowych oraz konstrukcji stalowych. Zainstalowane na przeciwległych ścianach roboty posiadają teleskopowe ramiona i wysięgniki dobrane są w taki sposób, że ich zasięg obejmuje ponad połowę szerokości hali śrutowniczej. Robot, wyposażony w głowicę obróbkową, może być przytwierdzony do ściany lub poruszać się dookoła przedmiotu obrabianego zamocowanego na stole roboczym.