
Proszkowa malarnia usługowa o dużej wydajności
W maju 2013 roku firma ADAL uruchomiła w firmie LUWIX z siedzibą w Kicinie (woj. mazowieckie) linię do malowania proszkowego elementów stalowych.
Zadanie techniczne zdefiniowane przez inwestora to kompletna linia do malowania stalowych szalunków budowlanych, które są poddawane renowacji w ww. zakładzie. Inwestor zadecydował, że perspektywiczne będzie rozszerzenie funkcjonalności malarni o możliwość świadczenia podmiotom zewnętrznym usług w zakresie malowania proszkowego. Przeprowadzone badanie rynku wykazało, że w sąsiedztwie firmy LUWIX brak jest zakładów oferujących usługi malowania proszkowego elementów powyżej 7 metrów długości. Decyzją inwestora instalacja powinna umożliwić malowanie elementów o maksymalnych wymiarach
L × B × H = 10 × 1 × 2,5 m.Biorąc pod uwagę zakładany profil oraz wielkość produkcji, firma ADAL przedstawiła ofertę na ręczną malarnię ze zautomatyzowanym procesem mycia i wygrzewania detali. Aplikacja farby proszkowej odbywa się przez maksymalnie dwóch operatorów. Tak zaprojektowana linia zapewnia wydajność malowania na poziomie 100 000 mkw./rok przy jednozmianowym systemie pracy.
Cały proces inwestycyjny od podpisania umowy do uruchomienia malarni trwał około 5 miesięcy.
Widok na malarnię.
Wjazd do myjki i kabiny proszkowej.
Zaprojektowana i wykonana w całości przez firmę ADAL instalacja składa się z następujących urządzeń:
- myjka natryskowa jednokomorowa, realizująca trzy zabiegi technologiczne (mycie z fosforanowaniem + dwa płukania). Komora, zbiorniki płynów oraz instalacja natryskowa wykonana jest ze stali nierdzewnej. Zastosowanie zespołów handlowych (pompy, zawory, czujniki, itp.) renomowanych producentów gwarantuje bezawaryjną pracę.
- gniazdo malowania proszkowego z zamkniętym obiegiem proszku (odzysk), wyposażone w kabinę proszkową ze stali nierdzewnej oraz blok wentylacji z wymienną kasetą filtrów. Konfiguracja gniazda zapewnia uzyskanie krótkiego czasu zmiany koloru, co wpływa na ogólną wydajność całej instalacji i jest szczególnie ważne przy malowaniu krótkich serii detali. Nanoszenie farby proszkowej na detale odbywa się przy pomocy ręcznych pistoletów proszkowych, metodą elektrokinetyczną (TRIBO);- pieco-suszarka służąca do suszenia detali po myciu (jedno stanowisko postojowe) oraz do polimeryzacji farby proszkowej (maksymalnie cztery stanowiska postojowe). Maksymalna temperatura osiągana w komorze to 220°C. Zintegrowanie dwóch funkcji w jednym urządzeniu obniża koszty inwestycji oraz, co jest równie ważne, eksploatacji;