• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2023 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(62)/2009

    Aktualności i przegląd rynku

    Przygotowanie Powierzchni

    ponad rok temu  01.11.2009, ~ Administrator,   Czas czytania 19 minut

    Strona 5 z 10

    - Odtłuszczanie

    W przypadkach, kiedy powierzchnia jest zatłuszczona (na przykład chłodziwem w cynkowni), odtłuszcza się te elementy dodatkowo przed dalszą obróbką, aby nie zatłuścić narzędzi służących do obróbki powierzchni ocynkowanych, to jest oczyszczarki i ścierniwa, które mogą te zanieczyszczenia przenosić na inne powierzchnie, a także zapobiec pogorszeniu przyczepności powłoki lakierniczej [8].

    - Mycie amoniakiem z detergentem

    Stosuje się roztwór wodny amoniaku (NH4OH). Praktycznie miesza się 1,25 litra 10 proc. wody amoniakalnej z 10 litrami wody, przy czym celowym jest dodatek 1-2 porcji (zakrętek) środków powierzchniowo czynnych. Do oczyszczenia powierzchni z popiołów cynkowniczych jest dodatkowo stosowana kostka napełniona drobnym elektrokorundem, dopóki nie powstanie szara powierzchnia (około 10 minut). Następnie spłukuje się gruntownie czystą wodą [5].

    - Fosforanowanie

    Fosforanowanie powierzchni ocynkowanych zanurzeniowo, szczególnie przed lakierowaniem proszkowym, wymaga stosowania środków ochrony pracy. Fosforanowanie jest przeprowadzane w roztworze wodnym tuż przed malowaniem, samodzielnie lub po omiataniu. Przy przygotowywaniu powierzchni przez omiatanie krótki odstęp przed malowaniem jest także korzystny. Powierzchnię fosforanowaną należy wysuszyć [5]. Następujące po fosforanowaniu cieplne przygotowanie jest normalną procedurą, usuwającą pozostałą wilgoć przed suchym (proszkowym) lakierowaniem. Badania pokazały, że przed nakładaniem lakierów proszkowych należy powierzchnię osuszyć dla ułatwienia wykonania operacji w możliwie niskich temperaturach. Optymalną temperaturą suszenia jest ~140°C. Przy temperaturach powierzchni ponad 140°C, fosforanowa powłoka może być uszkadzana [5].

    - Chromianowanie

    Chromianowanie wykonuje się w zasadzie w związku z malowaniem proszkowym i tylko w warsztatach, stacjonarnie przez postępowanie zawierające przynajmniej następujące kroki: odtłuszczenie - płukanie - bejcowanie - płukanie - chromianowanie - płukanie - płukanie z dużą ilością wody - suszenie. Najczęściej jest wykonywane samodzielnie, a nie po omiataniu. Wymagane stosowanie szczególnych środków ochrony pracy. [5]. Powierzchnia chromianowana po jej wysuszeniu powinna być przetrzymywana niezbyt długo na powietrzu przed pokryciem powłoką lakieru proszkowego, gdyż film chromianowy pod wpływem czynników atmosferycznych ulega z czasem destrukcji, zostaje zastępowany zasadowym węglanem cynkowym i dwutlenkiem cynku [9].

    - Chropowacenie przez omiatanie

    Chropowacenie powierzchni cynkowej przeprowadza się w celu poprawienia przyczepności powłok lakierowych. (Szersze uzasadnienie w poprzednim „Lakiernictwie Przemysłowym”). Powszechnie zalecana jest mechaniczna, pneumatyczna obróbka strumieniowo-ścierna elektrokorundem zwana metodą “omiatania”, czyli delikatnej obróbki powierzchni strumieniem ścierniwa nachylonym pod kątem około 30o z odległości nie mniejszej niż 20 cm, stosując przy tym zmniejszone ciśnienie nawet do 0,2 – 0,3 MPa oraz przesuwając dysze zdecydowanie szybciej niż przy normalnej obróbce powierzchni. Należy przy tym wspomnieć, iż ,,omiatanie” często stosowane jest niezależnie od zastosowanej obróbki chemicznej powierzchni [8]. (Więcej informacji o „omiataniu” w poprzednim numerze „Lakiernictwa Przemysłowego” i w dalszej części tego artykułu).

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...