Dlaczego na powierzchnię surowego drewna nanosi się powłoki? Aby zapewnić długotrwałą ochronę drewna przed zużyciem, szkodnikami biologicznymi (bakterie, owady, grzyby), a także przed oddziaływaniem czynników fizycznych (wilgoć, temperatura, promieniowanie UV). Powłoki muszą gwarantować oknom i drzwiom odpowiedni poziom ochrony przed niszczącym oddziaływaniem czynników zewnętrznych.
Dobrze przygotowane drewno do obróbki posiada gładką, wystruganą, oszlifowaną powierzchnię, wolną od kurzu i brudu, bez wystających włókien, o wilgotności 13±2%. Dla prawidłowej ochrony drewna przed wilgocią niezwykle istotna jest grubość powłoki.
Impregnacja (GORI 356)
Obróbka elementów drewnianych do zastosowania na zewnątrz budynków zaczyna się od impregnacji. Drewno, które w przedziale odporności mieści się w przedziale od „umiarkowanie odporne” do „nieodporne” musi być poddane impregnacji chroniącej je przed sinizną, pleśnią i niszczącymi drewno grzybami. Impregnat nie zawiera pigmentów barwiących, aby zagwarantować jak najbardziej efektywne wnikanie – pigmenty mogłyby zablokować pory drewna. Stosowanie impregantu zmniejsza prawdopodobieństwo powstawania plam przy kolejno nakładanych powłokach transparetnych.
Impregnat nanosi się przy pomocy zanurzania/ polewania, a jego nadmiar jest po przefiltrowaniu odzyskiwany i ponownie wprowadzany do obiegu. Lepkość produktu w temperaturze 20°C wynosi 10 sekund wg kubka DIN 53211 o dyszy 4mm. Powierzchnia drewna po 1-2 godzinach w tej temperaturze jest dotykowo sucha. Należy bezwzględnie przestrzegać czasu suszenia podanego przez producenta impregnatu, co ma na celu zapewnienie przyczepności kolejnej powłoce.Gruntowanie (GORI 410, GORI 411, GORI 413)
Podkład aplikowany przy pomocy metody zanurzania/polewania przygotowuje powierzchnię do nakładania kolejnych warstw powłoki lakierniczych gwarantując ich optymalną przyczepność do powierzchni. Produkt zawiera kolorowe pigmenty odporne na światło i niszczące działanie czynników atmosferycznych, nie przepuszcza promieniowania UV, zmniejsza rozpad ligniny, charakteryzuje się wysoką paroprzepuszczalnością. Wodorozcieńczalny podkład jest dostępny w wersji transparentnej (GORI 411, GORI 413) i białej kryjącej (GORI 410).
Czas suszenia jest zależny od temperatury, wentylacji i wilgotności powietrza. Przed wprowadzeniem ram okiennych do tunelu suszącego elementy muszą przez 5 minut odparować i „odpocząć”.Warstwa pośrednia (GORI 892, GORI 412)
W celu zabezpieczenia przekrojów poprzecznych, które są bardziej narażone na działanie wilgoci od pozostałych fragmentów ram okiennych, na elementy nanoszona jest przy pomocy zanurzania/ polewania (GORI 892) lub natrysku (GORI 412) warstwa pośrednia wypełniająca pory drewna. Otwarte fugi-V muszą być zabezpieczone wcześniej wypełniaczem GORI Flex. Poprzez nakładanie warstwy pośredniej powierzchnia drewna jest uszlachetniana, pozwalając na osiąganie optymalnych rezultatów podczas następującego w kolejności szlifowania. Podczas procesu aplikacji oraz obcieku musi być zachowana wilgotność względna na poziomie przynajmniej 50%. Przy cyrkulacji ciepłego powietrza (25 – 35°C) okna są po godzinie gotowe do szlifowania. Do szlifowania należy używać materiałów ściernych o bardzo delikatnej ziarnistości. Warstwa pośrednia jest dostępna w wersjach transparentnej i kryjącej na wszystkie rodzime i tropikalne gatunki drewna. W celu przedłużenia trwałości powłoki warstwa pośrednia zawiera pigmenty odporne na wpływ promieniowania UV i warunków pogodowych.
Komentarze (0)