• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - emptmeyer 28.05-31.12 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 3(143)/2023

    Aktualności i przegląd rynku

    Artykuły branżowe

    Raport

    ponad rok temu  07.08.2023, ~ Administrator,   Czas czytania 5

    Strona 1 z 3

    Pod lupą: kto, gdzie i kiedy w branży producentów powłok lakierniczych?

    Sytuacja na rynku fuzji i przejęć w Europie jest nadal bardzo aktywna. Rzucamy zatem światło na firmy z branży lakierniczej, które nabywają przedsiębiorstwa w Europie, z naciskiem na Francję, Niemcy, Włochy i Polskę. Nasz kraj jest jednym z dwóch największych rynków krajowych w Europie Środkowo-Wschodniej (drugim jest Turcja) i wielu producentów farb oraz lakierów jest tu obecnych. 

    Pomimo dużej niepewności oraz presji wywieranej na przemysł, na scenie fuzji i przejęć nadal obserwuje się pewną wybraną aktywność w Europie, przy czym znacznie szerszy rynek regionalny regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka) jest drugim co do wielkości regionalnym rynkiem powłok na świecie. Rynki z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki stanowią 30% światowego popytu na farby i powłoki, zajmując drugie miejsce po Azji i Pacyfiku (46%) i wyprzedzając Amerykę Północną (19%). W skali regionalnej nie można tego uznać za mało znaczące.

    „Zielona” Europa 

    Patrząc głębiej, jest to potencjalnie coś więcej niż tylko sprzedaż. Obraz europejskiego sektora chemicznego jest kształtowany ze strategiami większej samowystarczalności, zmniejszonej zależności od dostaw zewnętrznych i potencjalnie przeprojektowania i pojawienia się nowych technologii powłok, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Dlatego też wiele firm będzie miało znacznie większe zainteresowanie europejskim zagłębiem badań nad powłokami przyjaznymi dla środowiska. Dla firm, które twierdzą, że są pasjonatami ochrony planety, te wielkie ambicje europejskiego sektora chemicznego sprawią, że stanie się on miejscem, w którym warto się znaleźć, ponieważ bardziej ekologiczny rozwój chemikaliów jest jednym z głównych celów ambicji Europy, aby stać się najczystszym kontynentem na planecie. W sektorze powłok rozwój nowych ekologicznych technologii budowanych od podstaw i opartych na odnawialnych substancjach chemicznych prawdopodobnie utoruje długoterminową drogę do nowego zestawu przyjaznych środowisku technologii powłok, być może już w ciągu najbliższych trzech dekad.

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    W rzeczywistości niewiele słyszymy o ekologizacji sektora chemicznego poprzez zrównoważony rozwój i gospodarkę obiegową w Ameryce Północnej, a jeszcze mniej w regionie Azji i Pacyfiku, ale Europa jest w tej dziedzinie o krok przed innymi. Przejęcie Perstorp Group w zeszłym roku przez malezyjską Petronas Chemicals Group doskonale pokazuje, dlaczego europejskie firmy chemiczne o silnych referencjach ekologicznych są tak atrakcyjne i dlaczego jest tak duże zainteresowanie dostępem do ich technologii. Gracze na rynkach azjatyckich mogą dostrzec ogromny potencjał w transferze technologii od przejętych firm.

    Japońskie i amerykańskie firmy na zakupach 

    Podczas gdy w badaniach rynkowych Europa często plasuje się w dolnej części tabeli, gdy mowa o rocznym wzroście w sektorze farb i powłok, globalne podejście do „kupowania” udziałów w rynku raz po raz zyskuje na atrakcyjności dla głównych producentów farb, zwłaszcza gdy ich własne rynki (takie jak USA i Japonia) są już rozwinięte. Regionalni gracze okazują się natomiast atrakcyjnymi celami w zwiększaniu udziałów w rynku w ten sposób.

    W ostatnich latach japońskie Nippon Paint, Kansai Paint i amerykański PPG Industries były głównymi graczami w przejmowaniu europejskich firm produkujących farby, ale ostatnio amerykański Sherwin-Williams powrócił do „polowania”, ogłaszając serię przejęć w Niemczech i we Włoszech. Bardzo rozdrobniony włoski sektor farb i powłok oferuje możliwości akwizycji nie do końca regularnie, ale od czasu do czasu. Z drugiej strony, niemiecki przemysł lakierniczy, który ma solidne zaplecze w postaci średniej wielkości firm produkujących farby i powłoki, jest również idealnie przygotowany do eksportu do okolicznych gospodarek.
    Na przykład strategia Kansai Paint polega na agresywnym „przejmowaniu” Europy. Nabyła ona w ub.r. Westdeutsche Farben GmbH, producenta powłok w Niemczech posiadającego specjalistyczną wiedzę w zakresie technologii powłok wodnych, która została dodana do portfela powłok skupionego wokół działalności Kansai Helios, obejmującego działalność w zakresie powłok kolejowych Rembrandtin. Od tego czasu firma ogłosiła przejęcie globalnej działalności Beckersa w zakresie powłok kolejowych, co znacznie rozszerzy obecność Kansai w Europie; działalność Becker Industrie SAS w zakresie powłok kolejowych ma siedzibę we Francji i będzie pierwszą francuską spółką zależną Kansai Paint. Jesienią 2022 roku Kansai nabył udziały w CWS Lackfabrik w Niemczech, firmie zajmującej się farbami proszkowymi. Te przejęcia odzwierciedlają skupienie się na sprzedaży business-to-business (powłoki przemysłowe), a nie business-to-consumer (farby dekoracyjne). 

    Liczne przejęcia 

    Tagi: rynek farb, fuzje,

    Komentarze (1)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik