
Półwysep Florydzki jest miejscem kluczowym dla testów odporności oddziaływania czynników atmosferycznych
Czemu Floryda jest miejscem kluczowym dla badań pogodowych? Odpowiedzią jest lokalizacja. Ponad 75 lat temu odkryto, iż produkty zlokalizowane na Florydzie starzeją się szybciej niż w innych częściach kontynentu. Jak się okazało, Floryda posiada specyficzną kombinację rocznego układu wielu składników pogody, jak nasłonecznienie, temperatura czy też wilgotność, które to składowe w połączeniu prowadzą do przyśpieszonej degradacji powierzchni.
Charakterystyczne położenie Półwyspu Florydzkiego sprawia, iż żadna z determinant pogodowych nie przytłacza oddziaływania innych. Jako przykład działania dominującego są opady. Tam, gdzie opady są obfite występuje zwiększone zachmurzenie, które to filtruje promieniowanie słoneczne. W konsekwencji zmniejsza się fotodegradacja oraz wzrasta rozrost pleśni oraz mchów.
Co ciekawe, różnorodność warunków pogodowych występujących na półwyspie nawiązuje do wielu innych regionów świata. Występujący tam klimat subtropikalny zapewnia zarówno warunki tropikalne, jak i uwarunkowania klimatu umiarkowanego. Jak widać na przedstawionych wykresach warunków nasłonecznienia, w miesiącach letnich południowa Floryda przypomina pod względem klimatycznym umiarkowane strefy północne. Z drugiej jednak strony, miesiące zimowe wykazują znaczne różnice pomiędzy oboma obszarami. Podsumowując, Floryda prezentuje podobną charakterystykę pogodową dla większości regionów geograficznych, co więcej, charakterystyka ta utrzymuje się o wiele dłużej niż gdziekolwiek innej. Oddziaływanie czynników pogodowych w Miami przebiega w sposób przyśpieszony. Jeden rok nasłonecznienia na Florydzie odpowiada kilkuletnim badaniom pogodowym gdziekolwiek indziej. Pomimo iż nie istnieje stały algorytm opisujący tę akcelerację, powszechnie uważa się, iż test Florydy wskazuje na zmiany jakie będą miały miejsce w klimacie umiarkowanym.