• Reklama
    A1 - eko color 08.11-31.12.2025 Julian

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(32)/2004

    Aktualności i przegląd rynku

    Kataforeza

    ponad rok temu  01.11.2004, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 5 z 7

    Ponieważ roztwory katoforezy są kwaśne (farba, ultrafiltrat wysączony z farby oraz anolit w obiegu elektrodializy), instalacja rurowa, armatura, pompy i inny osprzęt muszą być wykonane z materiałów kwasoodpornych. Najbezpieczniej jest wykonać obiegi krążenia farby w wannie i krążenia w ultrafiltracji ze stali kwasoodpornych, inne obiegi np. płukania mogą być wykonane w sposób mieszany (z PCV lub PP), w przeciwieństwie do anaforezy, w której instalacja może być ze stali węglowej, z wyjątkiem tych fragmentów instalacji, w których może znaleźć się agresywna woda demineralizowana.

    Urządzenie katoforetyczne może być droższe tylko ok. 30% od anaforetycznego, ponieważ najdroższe zespoły to zasilacz prądu stałego; ultrafiltr i przemywane uszczelnienia pomp farby, a dla anaforezy czy katoforezy te zespoły wykonane są z takich samych materiałów. Natomiast urządzenie katoforetyczne wykonane ze stali kwasoodpornej jest praktycznie niezniszczalne (z wyjątkiem elementów ruchowych). Koszt jego zainstalowania rozkłada się na co najmniej 3-krotnie dłuższy okres w porównaniu do anaforetycznego

    Reklama
    ŚT - Targi Kielce 13.11-28.03 Julian
    Powłoka katoforetyczna o grubości np 16. mikrometrów wykazuje większą szczelność i przyczepność do fosforanowanego podłoża niż powłoka anaforetyczna o grubości 25 mikrometrów, czyli masa elektroosadzonej farby jest mniejsza. Powoduje to mniej emisji spalin w suszeniu i mniejszy koszt zużycia farby. Ponieważ czasy i temperatury suszenia są porównywalne jak dla farb wodorozcieńczalnych, energia potrzebna do wysuszenia powłoki jest podobna.

    Jeśli wymagania antykorozyjne wyrobu znajdują się w zakresie możliwości zastosowania anaforezy, to na pewno dla urządzeń dużych taniej je można zbudować jako anafortyczne, a dla małych - jako katoforetyczne z zastosowaniem instalacji ze stali kwasoodpornej bądź z PCV i polipropylenu. Przykładem mogą być wybudowanie przed kilkunastu laty dwie bardzo małe katoforezy z PP i PCV do malowania dekoracyjnego okuć metalowych w "Remor" Recz (na zdjęciu - fragment urządzenia w "Remor") oraz podobnego w "Galve" Warszawa.

    Obecnie przygotowywana jest do uruchomienia linia z fosforanowaniem żelazawym i małym urządzeniem katoforetycznym do malowania części maszyn rolniczych i ciągników, czarną farbą podkładową POLIFARB-Cieszyn jako podłoże pod powłokę proszku w "SUW" (Partynia). Urządzenie zostało wykonane częściowo przez inwestora i częściowo w "Promal"-Wieuszów (na zdjęciu: fragment urządzenia - wanna i obieg farby).

    Jeśli istnieje już urządzenie anaforetyczne, można je zawsze przebudować na katoforetyczne, przy stosunkowo niewielkich kosztach, szczególnie jeśli użytkownik deklaruje współudział.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...