• ReklamaA1 - silpol v2

Szukaj

    Reklama
    B1 tiger-coating 18.08.2022-24.01.2023 Julian przedłużony do końca 2024

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 3 z 6

    • Istnieją dwa standardowe kolory RAL wśród farb metalicznych (9006 i 9007). Można założyć, że w świetle monochromatycznym próbki wymalowań wykonanych w tych kolorach nawet od różnych producentów farb nie będą się od siebie różniły. Inaczej jest gdy powłoki oglądamy w świetle dziennym. Pomimo spełnienia wymogów zgodności z RAL wygląd powłok wykonanych poszczególnymi produktami może się znacznie od siebie różnić. Nawet jeśli pochodzą od jednego producenta. Efekt ten powodowany jest przez pigment metaliczny, zawarty w farbie. Można przecież uzyskać ten sam wygląd powłoki przy zastosowaniu różnych mieszanek pigmentów, a każda z nich w specyficzny sposób odbija szerokie spektrum fal świetlnych. Dlatego też wszelkie decyzje odnośnie zatwierdzenia koloru farby metalicznej do zastosowania powinny się opierać na próbkach wymalowań. Tylko one właściwie prezentują dany efekt wizualny powłoki.

    Aplikacja metalicznych farb proszkowych

    Dla uzyskania powłok metalicznych o dobrych własnościach ochronnych i estetycznym wyglądzie wymagane jest przestrzeganie ogólnych zasad dotyczących malowania farbami proszkowymi. Jest to warunek konieczny, ale niewystarczający. W przypadku farb metalicznych należy bowiem mieć dodatkowo na uwadze wpływ pigmentu na własności produktu. Na co warto byłoby zwrócić szczególną uwagę, opisano w punktach poniżej:

    • Przygotowanie powierzchni przed malowaniem ma decydujący wpływ na trwałość powłok proszkowych. W przypadku farb metalicznych jest to o tyle bardziej istotne, o ile dodanie pigmentu wpłynęło na osłabienie własności mechanicznych i szczelności otrzymanego wymalowania. Dlatego też warto zainwestować i wykonywać przygotowanie powierzchni zgodnie z regułami. Inaczej należy liczyć się z kłopotami.

    • Przygotowanie detali przed malowaniem ma również duży wpływ na jakość otrzymanej powłoki oraz występowanie widocznych wad powierzchni. Niektóre farby metaliczne są szczególnie wrażliwe na tego typu błędy. Są wśród nich np. produkty zawierające pigmenty wypływające na powierzchnię powłoki podczas utwardzania. Możemy być pewni, że jeśli na detalu przed malowaniem będą jakiekolwiek zanieczyszczenia, to nie znikną pod farbą, a wręcz przeciwnie, będą doskonale wyeksponowane na powierzchni.

    • Aplikacja farb metalicznych za pomocą urządzeń tarciowych (tribo) jest możliwa, ale przy świadomości wielu ograniczeń. Przede wszystkim farby mieszane na sucho praktycznie się do tej metody nie nadają. Nie dlatego, że się nie da tego zrobić, ale dlatego że nie ma to sensu. Na detalu osiada farba bazy efektu a nie pigment metaliczny, przez co powłoka w niczym nie przypomina spodziewanego wyglądu. Pigment zaś sukcesywnie wyścieła wewnętrzne powierzchnie aplikatora, zwierając układ elektryczny i uniemożliwiając dalsze ładowanie farby.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...