• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    ReklamaB1 - EcoLine 04.2021-12.2024 Bogumiła

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Lakiernictwo Proszkowe

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 12 minut

    Strona 4 z 6

    • Farby proszkowe nadają się do aplikacji elektrostatycznej, ponieważ są dielektrykami. Przez łączenie z pigmentem, który jest przewodnikiem zaburzamy ich własności elektryczne. Metaliczne farby proszkowe są również produkowane specjalnie dla urządzeń tarciowych (tribo), ale musimy mieć świadomość, że są to farby specjalnie do takich aplikacji przeznaczone. Poddawane są w trakcie produkcji dodatkowym testom sprawdzającym podatność na magazynowanie ładunków. Tylko farby o bardzo dużym stopniu związania pigmentu mogą zagwarantować poprawne napylanie urządzeniami tarciowymi, przy zapewnieniu satysfakcjonującej jakości odzysku proszku.

    • Metaliczne farby proszkowe są bardziej podatne na występowanie wad powłoki, spowodowanych poprzez niedoskonałości aplikacji. Należy pamiętać, że pigment w tego typu produktach jest dodatkiem zaburzającym właściwe rozlewanie się powłoki podczas utwardzania oraz pogarsza jej szczelność. Tak ze względów estetycznych, jak i ochronnych powinniśmy dbać o właściwą grubość nakładanych warstw. Objawem, który powinien niepokoić jest powłoka szorstka, nierównomierna, z widocznymi cieniami. Aby gładka powłoka metaliczna wyglądała właściwie farba stanowiąca bazę musi dokładnie otoczyć cząstki pigmentu.

    • Metaliczne farby proszkowe wykazują zdecydowanie mniejszą tolerancję na ustawienia parametrów napylania, jak i warunki w pomieszczeniu malarni. Dlatego też możemy zapomnieć o dobrej jakości powłok w przypadku jakichkolwiek niedoskonałości w uziemieniu urządzeń aplikacyjnych i pokrywanych detali. Pierwszym objawem będą charakterystyczne odgłosy przeskakujących iskier podczas napylania. Potem pojawią się kratery i nierówności na powierzchni powłoki. Podobne wady powłoki są powodowane przy zbyt intensywnym ładowaniu farb metalicznych.

    • Malowanie dużych płaszczyzn z pomocą farb metalicznych jest możliwe do wykonania z powtarzalnym efektem wizualnym za pomocą aplikacji automatycznej. Przy ręcznym malowaniu istnieje zawsze duże niebezpieczeństwo nierównomiernego napylenia farby, co może powodować powstawanie cieni widocznych na powłoce po utwardzeniu. Są one efektem różnic rozłożenia pigmentu i w zależności od kąta padania promieni słonecznych mogą być bardziej, bądź mniej widoczne.

    • Rodzaj transportu metalicznych farb proszkowych w urządzeniach malarskich jest niezwykle istotny dla jednorodności uzyskiwanego efektu wizualnego powłoki. Nowe technologie (pompy DDF, o których pisaliśmy w nr 1/45 z 2007 r.) otworzyły możliwość bardziej równomiernego nakładania farb, głównie mieszanych na sucho lub związanych z pigmentem w niewystarczającym stopniu. Każde zmniejszenie prędkości przepływu mieszanki proszek-powietrze w przewodach zasilających zapobiega segregacji cząstek metalicznych od farby poprawiając jakość gotowej powłoki.

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...