• Składowanie i transport wyrobów pokrytych metalicznymi powłokami proszkowymi powinien być prowadzony z wymaganą starannością. Należy brać pod uwagę fakt, że zatarta lub podrapana powierzchnia metaliczna może być trudna do naprawienia. W wielu przypadkach powrót do wyglądu pierwotnego jest niemożliwy. Odrębnym problemem jest właściwe zabezpieczanie elementów architektonicznych zamontowanych przed ukończeniem prac budowlanych.
• Czyszczenie i mycie powłok metalicznych powinno być zgodne z zaleceniami dostawcy farby. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że część powłok (tych szczególnie mało odpornych na dotyk i zarysowania) nawet przy delikatnych zabiegach pielęgnacyjnych może ulec przebarwieniu. Te bardziej odporne, stosowane np. w architekturze również wymagają odpowiedniego traktowania.
Skąd się bierze większość problemów?
Nie ukrywajmy tego, że większość problemów z powłokami metalicznymi bierze się z niewiedzy lub zaniedbania. Jak zwykle w życiu bywa. Większość zamieszczonych powyżej informacji jest szeroko znana i powtarzana po wielekroć przy okazji rozmów z klientami, sympozjów oraz w wielu publikacjach na łamach pism fachowych. Postarałem się zebrać w dość skondensowanej formie uwagi rozproszone w kilku tekstach zamieszczanych w ostatnich kilku latach w „Lakiernictwie Przemysłowym” dodatkowo wzbogacając treść o to, co zmieniło się w malowaniu proszkowym ostatnio. Chciałbym, aby moje przemyślenia pomogły Państwu dokonać właściwego wyboru, zaoszczędzić kłopotów i czasem niepotrzebnie wydanych pieniędzy.
© mgr inż. Andrzej Jelonek
Tensor Consultingajelonek@tensor.com.pl
Komentarze (0)