Pod koniec lat 60 XX wieku Marshall McLuhan wprowadził termin „globalna wioska” opisujący trend, w którym masowe media elektroniczne obalają bariery czasowe i przestrzenne, umożliwiając ludziom komunikację na masową skalę. W tym sensie glob miał stać się wioską za sprawą elektronicznych mediów.
Patrząc z dzisiejszej perspektywy, wówczas teoria futurystyczna stała się naszym dniem powszednim. Zacieranie się wszelkich granic objęło również przepływ kapitałów finansowych oraz postępującą zmianę lokalizacji produkcji dóbr konsumpcyjnych i przemysłowych w poszukiwaniu niższych kosztów wytwarzania. Niestety wraz z poszerzaniem się dostępności wszelkich towarów dla coraz mniej zamożnych grup społecznych ich jakość i trwałość ulega sukcesywnemu pogorszeniu. Dlaczego technologia malowania proszkowego i materiały powłokowe miałaby nie podlegać trendowi ogólnemu? Niestety produkty i rozwiązania techniczne mamiące odbiorców niezwykle niskimi cenami są coraz szerzej dostępne również na rynku malarskim. Agresywna reklama, brak wyczerpującej informacji technicznej, chęć obniżenia kosztów wytwarzania na skróty, nieprzemyślane systemy premiowania działów zaopatrzenia popychają często firmy do wyboru kierowanego wyłącznie ceną zakupu. Jakie może mieć to konsekwencje dla kosztu i jakości nakładania powłok ochronnych postaram się opisać w niniejszym tekście.
Urządzenia do malowania proszkowego
Tak już jest niestety, że wyboru wyposażenia malarni dokonujemy przeważnie nie mając wcześniejszych doświadczeń z technologią malowania proszkowego. Jeśli unowocześniamy użytkowany sprzęt, to też nasza wiedza o dostępnych na rynku rozwiązaniach technicznych jest ograniczona. Stajemy przed wyborem wielu ofert nie mając dostatecznej wiedzy aby je ocenić i porównać. Dlatego też zanim zaczniemy rozmawiać o koszcie inwestycji zacznijmy dyskutować o walorach technicznych proponowanej oferty. Warto pamiętać o tym, że każdy z elementów linii technologicznej ma wpływ na poprawność działania całości procesu. W oparciu o aktualny stan techniki można sformułować kilka zaleceń odnośnie wyboru wyposażenia malarni związanej z aplikacją farb proszkowych.
Kabiny proszkowe
Niezależnie od bardziej lub mniej zaawansowanej konstrukcji kabiny proszkowe wykonane ze stali będą przechodzić powoli do historii. Ich alternatywa – tworzywa sztuczne, stosowane już niemal od 20 lat, posiadają tak znaczące zalety, że ze względów technicznych wybór wydaje się przesądzony. Główną przesłanką dla stosowania tworzyw sztucznych do konstrukcji kabin proszkowych jest łatwość czyszczenia podczas zmian napylanych materiałów. Proszek zdecydowanie trudniej osiada na ścianach wykonanych z tworzywa niż na metalowych (również tych wykonanych ze stali nierdzewnej) i zdecydowanie mniej pracy należy włożyć, by go usunąć. Pozwala to na znaczne skrócenie czasu traconego w malarni na prace związane z przygotowaniem kabiny do pracy oraz stworzyło realną szansę na skuteczną automatyzację czyszczenia tak wykonanej kabiny. Drugim, niezwykle istotnym argumentem za tworzywami sztucznymi, jest poprawa współczynnika osiadania napylanego proszku. Wykonanie kabiny z materiału nieprzewodzącego ładunków elektrycznych pozwala na bardziej optymalne ukształtowanie pola elektrostatycznego pomiędzy aplikatorem a detalem bez zaburzeń wprowadzanych przez niepotrzebne, dodatkowe elementy uziemienia (ściany i inne elementy kabiny metalowej). Utrzymanie w dobrym stanie ścian wewnętrznych, mających kontakt z farbą proszkową w przypadku zastosowania tworzyw sztucznych jest też prostsze i tańsze. Dla przywrócenia stanu wyjściowego równoznacznego funkcjonalnie warunkom istniejącym w nowym produkcie wystarczy wnętrze kabiny przeszlifować dla usunięcia powstałych rys i ewentualnych pozostałości proszku. Jedyną przeszkodą, która nie pozwala, jak na razie, zdominować rynku kabinom proszkowym wykonanym z tworzyw sztucznych jest ich cena zakupu. Pomimo dość szybkiego zwrotu zainwestowanych pieniędzy w postaci uzyskanych oszczędności, sposób oceny i wyboru ofert preferowany w Polsce skutecznie hamuje wprowadzane lepszych technicznie, przez co droższych rozwiązań.
Komentarze (0)