Międzynarodowe Targi Maszyn, Narzędzi i Komponentów dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA świętują w tym roku swoje 40-lecie. Wydarzenie, które odbędzie się w dniach 10−13 września 2024 roku na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, ponownie przyciągnie do Poznania kilkanaście tysięcy specjalistów z branży drzewnej i meblarskiej. Będą mogli zapoznać się z tu najnowszymi maszynami i technologiami dla obróbki drewna i produkcji mebli.
Jubileusz 40-lecia targów DREMA
DREMA po raz pierwszy odbyła się w 1978 roku i już wówczas cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Początkowo wydarzenie odbywało się w cyklu dwuletnim, na przemian z Wystawą Maszyn i Urządzeń do Produkcji Meblarskiej, prezentującą ofertę wyłącznie polskich wystawców. W 1994 roku, z uwagi na dynamiczny rozwój i ogromny potencjał branży drzewnej w Polsce, zadecydowano o zmianie formuły na coroczną.
Na przestrzeni lat DREMA ewoluowała, poszerzając zakres tematyczny. Wydarzenie stawało się coraz bardziej popularne zarówno wśród polskich, jak i zagranicznych wystawców oraz zwiedzających. Szczególny wzrost zainteresowania nastąpił w latach 90. XX wieku, kiedy możliwe stało się całkowite otwarcie polskiego rynku. W ostatnich latach tematykę DREMY rozszerzono o narzędzia, materiały oraz komponenty przeznaczone do produkcji mebli, zarówno skrzyniowych, jak i tapicerowanych.
Targi DREMA są jednymi z nielicznych targów na świecie, które w okresie pandemii odbywały się regularnie bez przerwy zgodnie z kalendarzem. Obecnie DREMA jest największym w Europie Środkowo-Wschodniej centrum zaopatrzenia dla producentów mebli. O znaczeniu poznańskich targów świadczy fakt, że DREMA jest jednym z kilkunastu światowych wydarzeń dedykowanych przemysłowi obróbki drewna, które są oficjalnie popierane przez Europejską Federację Producentów Maszyn do Obróbki Drewna (EUMABOIS). Ponadto, wydarzenia towarzyszące targom – takie jak akcja charytatywna Drema Dzieciom oraz projekt Drema Design – dołączyły do interdyscyplinarnego projektu „Nowy Europejski Bauhaus” (NEB) zainicjowanego przez Komisję Europejską w 2020 r, wspierającego wdrażanie idei zrównoważonego rozwojuDREMA 2024 większa niż przed rokiem
Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo pozytywnie. Będzie większa od Dremy 2023 zarówno pod względem powierzchni ekspozycji, jak i liczby wystawców. Ponownie do udziału w tym wydarzeniu zgłosiły się największe firmy, które zaprezentują innowacyjne rozwiązania i technologie jutra przeznaczone dla obróbki drewna oraz przemysłu drzewno-meblarskiego i tartacznego.
Wystawa obejmuje także maszyny do rozkroju i szycia tkanin, komponenty do produkcji mebli oraz akcesoria meblowe, jak również kleje i lakiery. Aktualna lista wystawców znajduje się na stronie: www.drema.pl.
Podczas targów DREMA odbędzie się tradycyjnie Poligon Umiejętności Lakierniczych, współorganizowany przez redakcję „Lakiernictwa Przemysłowego”. Na tej interaktywnej wystawie urządzeń do obróbki powierzchni oraz produktów dedykowanych lakierowaniu przetestować będzie można w praktyce urządzenia lakiernicze (pistolety i pompy), farby i lakiery do drewna oraz systemy polerskie. Szczegóły już wkrótce na www.lakiernictwo.net.
Komentarze (0)