
Naprawy miejscowe powłok lakierniczych
Drobne uszkodzenia powłok lakierniczych na pomalowanych detalach w fabrykach zdarzają się bardzo często. Techniki usuwania uszkodzeń powłok malarskich, sprzęt oraz potrzebne materiały to temat niniejszego artykułu.
Najczęściej spotykane typy uszkodzeń powłok lakierniczych to odpryski, wgniecenia, rysy. Przygotowanie miejsca uszkodzenia na detalu powinno w najlepszym przypadku zostać przeprowadzone następująco:
1. Należy odtłuścić naprawiane miejsce, aby usunąć tłuszcze i inne zabrudzenia.
2. Następnie należy rozszlifować miejsce uszkodzenia, najlepiej za pomocą szlifierki mimośrodowej.
Bardzo często do przeprowadzenia małej naprawy wystarczy dokładne odtłuszczenie naprawianego miejsca.
Techniki napraw miejscowych
Wyróżniamy następujące metody napraw:
- naprawa na tzw. zapałkę- naprawa za pomocą małego pędzelka
- wykorzystanie farby w aerozolu
- naprawa za pomocą pistoletu lakierniczego
Naprawa na tzw. zapałkę polega na dodaniu do niewielkiej ilości farby proszkowej specjalnego rozpuszczalnika i naniesienie powstałej „papki” na miejsce uszkodzenia, np. za pomocą zapałki. Po odparowaniu rozpuszczalnika uzyskujemy trwałe połączenie warstw.
Za pomocą małego pędzelka możemy nanieść mieszaninę farby proszkowej plus rozpuszczalnika przygotowaną jak w powyższej metodzie lub farbę ciekłą w odpowiednim kolorze i połysku dobranym do naprawianej powłoki lakieru. Naprawę przy pomocy farby w aerozolu możemy przeprowadzić bardzo szybko a uzyskany efekt końcowy jest bardzo często zadowalający. Wadą tej metody jest możliwość używania tylko farb jednoskładnikowych (bez utwardzacza). Profesjonalną naprawę możemy dokonać za pomocą pistoletu lakierniczego i odpowiednio dobranych farb ciekłych. Jakość uzyskanej powłoki lakierniczej jest najlepsza, natomiast jest to najbardziej kosztowna i pracochłonna metoda naprawy.
- rozpuszczoną farbę proszkową w specjalnym rozpuszczalniku
- farby ciekłe jednoskładnikowe
- farby ciekłe dwuskładnikowe.
W pierwszym przypadku stosujemy oryginalną farbę proszkową, którą jak wcześniej opisano, rozpuszczamy za pomocą specjalnego rozpuszczalnika. Jest to najprostszy i najszybciej dostępny materiał do uzupełnienia małego uszkodzenia powłoki malarskiej. Natomiast miejsce w taki sposób naprawione jest bardzo widoczne i tak naprawdę stosowane jest najczęściej w przypadku detali, którym nie stawiamy dużych wymagań estetycznych.
Naprawa miejscowa przy użyciu aerozolu (sprayu).