• Reklama
    A1 - kabe

Szukaj

    Reklama
    B1 - IGP 2024 Julian

    Aktualności i przegląd rynku

    Wydanie nr: 6(50)/2007

    Aktualności i przegląd rynku

    Technologie Lakiernicze

    ponad rok temu  01.11.2007, ~ Administrator,   Czas czytania 3 minuty

    Strona 1 z 2

    Technologia malowania elementów nie zawsze da się rozdzielić na lakierowanie farbami ciekłymi i malowanie farbami proszkowymi, czasami spotyka się technologie łączone, aby sprostać wymaganiom klienta i maksymalnie obniżyć koszty przy zachowaniu jak najlepszej jakości. W tym artykule chciałbym przybliżyć nieco zalety i wady takich rozwiązań.

    Jednym z przykładów mieszanej technologii malowania jest stosowanie podkładów ciekłych, a następnie pokrywanie farbami proszkowymi. Rozwiązanie tego typu stosowane jest między innymi przez producentów podzespołów dla np. koparko-ładowarek. W celu obniżenia emisji LZO stosowany jest podkład wodorozcieńczalny Autocoat BT WB 450 Primer IP 48204 oparty na żywicy akrylowej. Produkt ten nie zawiera związków chromu. Nakładać go można dowolnym sprzętem: pompą hydrodynamiczną lub aplikacją konwencjonalną. Do zalet tego produktu należy bardzo dobra szlifowalność, do zastosowań, gdzie powierzchnia substratu pozostawia wiele do życzenia, np. posiada wżery, jest bardzo chropowata, a finalnie chcemy uzyskać powierzchnię bardzo gładką. Wytrzymuje z powodzeniem suszenie 10 minut w 200ºC. Stosowany z farbą proszkową Interpon 620 OE604D stanowi doskonały duet dający bardzo dobrą ochronę antykorozyjną i jest zatwierdzony przez między innymi przez koncern Volvo.

    475x1.jpg

    Nie tylko zakłady związane z motoryzacją używają technologii mieszanej, również producenci butli gaśniczych wykorzystują zalety farb ciekłych. Po fosforanowaniu żelazowym używają podkładu ciekłego do zabezpieczenia części butli najbardziej narażonej na środowisko korozyjne. Wcześniej stosowane były podkłady rozcieńczalnikowe, natomiast z uwagi na szkodliwą emisję tych produktów zostają coraz częściej zastąpione przez farby wodorozcieńczalne. Przy wymianie produktu rozcieńczalnikowego na wodorozcieńczalny trzeba zwrócić szczególną uwagę na czas podsuszania, farby wodorozcieńczalne potrzebują więcej energii - czasu na odparowanie rozpuszczalników (wody) w porównaniu do ich odpowiedników rozcieńczalnikowych.

    475x2.jpg

    Innym ciekawym zastosowaniem tego typu technologii jest produkcja sejfów i szaf pancernych. Tutaj, także ze względu na nie najlepszy wygląd powierzchni substratu, najlepiej sprawdza się technologia ciekły podkład również wodorozcieńczalny oraz jako warstwa nawierzchniowa farba proszkowa. Również producenci najbardziej wymagających produktów, takich jak felgi aluminiowe wykorzystują technologię mieszaną farby ciekłe plus farby proszkowe. Można się spotkać z co najmniej dwoma rozwiązaniami:

    Komentarze (0)

    dodaj komentarz
    Aby dodać komentarz musisz podać wynik
      Nie ma jeszcze komentarzy...